Dodaj publikację
Autor
Weronika Trzcińska
Data publikacji
2016-05-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
51

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć "Co to za krążki? To pieniążki!" rozwijający umiejętności przedsiębiorcze dzieci.
 Pobierz (docx, 11,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć dla 5-latków „Co to za krążki? To pieniążki!”

1. Czas zajęć: 45 minut2. Cele główne: -dziecko zapoznaje się z pojęciami: pieniądz, moneta, banknot, waluta, -dziecko doskonali umiejętność odczytywania symboli i znaków-wzmaganie koordynacji wzrokowo-ruchowej3.Cele szczegółowe: Dziecko:-rozumie, że za 1zł kupi mniej/tańszy towar niż za 2zł, 5zł itd., -wie, że towary w sklepie można podzielić na tanie, droższe i najdroższe,-potrafi klasyfikować wybrane towary ze względu na ich cenę i przeznaczenie-rozumie pojęcia awers-rewers (reszka-orzeł)-poznaje wartość pieniądza4. Środki dydaktyczne:-żetony o wartości 1zł, 2zł, 5zł, 10zł, 20zł, 50zł, 100zł,-emblematy z awersem i rewersem -słój 5litrowy, skrawki papieru, bibuły, gazety-ilustracje produktów za określoną cenę,-piosenka5. Metody pracy:-słowne,-czynne6. Formy pracy:-grupowe,-zespołowe,-indywidualne

Przebieg:1. Przywitanie z dziećmi. Wierszyk: Dziś przedszkole wita nas,na zabawę nadszedł czas.Co nas czeka? -My już wiemy,dziś pieniążki poznajemy! 2. Nauczyciel pyta dzieci z czym im się kojarzą pieniądze, następnie przyczepia na tablicy zdjęcie 1 zł a każdemu dziecku daje żeton o wartości 1 zł do ręki. Dzieci oglądają, dotykają monetę po czym nauczyciel przeprowadza „burzę mózgów” na temat „Co to jest moneta?” (Pytania pomocnicze: Do czego służy?, Czy jest nam potrzebna? Czym różni się od banknotu?) Wyjaśnia pojęcia: pieniądz, moneta, banknot, waluta. Przedstawia różne nominały (1zł,2zł,5zł,10zł,20zł,50zł,100zł).Informuje, że moneta posiada dwie strony zwane awersem i rewersem (potocznie zwane orzeł i reszka). Nauczyciel wyjaśnia, co oznaczają te pojęcia.3.Zabawa w „Złoty”:Dzieci ustawione są w rozsypce w sali. Każde dziecko otrzymuje emblemat z awersem lub rewersem 1 zł. Nauczyciel włącza fragment dowolnie wybranej piosenki. Dzieci poruszają się dowolnie po sali. Na przerwę w muzyce prowadzący zabawę mówi: „złoty”, a dzieci dobierają się tak, aby jedno z nich miało emblemat z rewersem, a drugie z awersem. Zabawę powtarzamy parokrotnie. 4. Zabawa: Wskocz na monetę:Na dywanie nauczyciel rozkłada monety o różnym nominale 1,2,5,10zł (np. po 10 szt.) Na przerwę w muzyce dzieci wskakują na podniesioną do góry przez nauczyciela monetę. Może być kilka osób przy jednej monecie bądź osoby, które nie znalazły wolnej monety eliminowane są z dalszej gry. Później wszyscy głośno nazywają nominał wybrany przez nauczyciela.5. Zabawa: Co to za moneta? Wyszukiwanie w dużym słoju 5litrowym wśród skrawków gazet, papieru, bibuły ręką monet (żetonów). Monet musi być dużo więcej niż uczestników. Każde dziecko może wyciągnąć tylko jedną monetę. Kolejno samodzielnie nazywa odnalezioną monetę.6.Pożegnanie z dziećmi Dziś ...