Dodaj publikację
Autor
Weronika Trzcińska
Data publikacji
2016-05-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
39

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć dotyczących kształtowania umiejętności przedsiębiorczych dzieci.
 Pobierz (docx, 11,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć dla 5-latków „Idziemy na zakupy”.

1. Czas zajęć: 1,5 h2. Cele główne: -zapoznanie z funkcjonowaniem sklepu, -kształtowanie właściwego zachowania się w miejscach publicznych,-doskonalenie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas wyjścia poza teren przedszkola,-kształtowanie umiejętności wypowiadania się na forum grupy3.Cele szczegółowe: Dziecko:-przestrzega zasad bezpiecznego poruszania się podczas wyjścia do sklepu, -stosuje zwroty grzecznościowe, -dokonuje zakupu do wartości 2zł,-wie, jak funkcjonuje kasa fiskalna,-rozumie sens transakcji kupno - sprzedaż4. Środki dydaktyczne:-2zł dla każdego dziecka (składki klasowe),-koszyk sklepowy 5. Metody pracy:-słowne,-oglądowe,-czynne6. Formy pracy:-wycieczka

Przebieg:Kilka dni wcześniej nauczyciel odwiedza sklep, aby zapoznać się z miejscem i omówić ze sprzedawcą cel wizyty. Prosi, aby sprzedawca opowiedział dzieciom o swojej pracy, powiedział jak działa kasa fiskalna, itd. 1.Przed wyjściem do sklepu nauczyciel prosi dzieci o zwrócenie uwagi na: a) bezpieczeństwo, b) funkcjonowanie kasy fiskalnej oraz wagi, c) sposób komunikowania się klienta ze sprzedawcą/kasjerem – użycie zwrotów grzecznościowych, d) produkty, które możemy kupić w tym sklepie (porównanie z pracą plastyczną wykonaną dzień wcześniej). 2.Na wycieczce do sklepu „W sklepie” – kasjer/sprzedawca opowiada o swojej pracy, demonstruje działanie kasy fiskalnej. Dzieci obserwują jej działanie oraz dokonują zakupu wybranego produktu za max cenę 2zł. Nauczyciel zwraca uwagę na stosowanie zwrotów grzecznościowych przez dziecko podczas dokonywania zakupów.3. Po powrocie do przedszkola wspólne podsumowanie wizyty w sklepie. Zabawa: Wspólne zakupy: Dzieci stoją w kole, każde dziecko po kolei pokazuje rzecz, którą kupiło w sklepie spożywczym mówiąc słowa: „Byłam/byłem w sklepie spożywczym i kupiłem/ kupiłam.....(dziecko pokazuje tę rzecz)4.Każde dziecko ma przed sobą rysunek wykonany poprzedniego dnia. Nauczyciel stawia kosz. Do niego przedszkolak wkłada swój rysunek, jeżeli produkt, który narysował można było kupić w sklepie. Jeżeli nie było takiego produktu zatrzymuje w dłoni. Każde dziecko uzasadnia swój wybór. 5. Pożegnanie