Dodaj publikację
Autor
Monika Kałuża
Data publikacji
2016-05-11
Średnia ocena
4,50
Pobrań
166

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej. Cele lekcji: - rozpoznawanie podstawowych funkcji składniowych wyrazów użytych w wypowiedziach (podmiot, orzeczenie); - rozpoznawanie w wypowiedziach podstawowych części mowy (rzeczownik, czasownik) i wskazywanie różnic między nimi; - rozpoznawanie znaczenia niewerbalnych środków komunikowania się (gest, wyraz twarzy, mimika, postawa ciała); - tworzenie spójnych tekstów na tematy poruszane na zajęciach - związane z otaczającą rzeczywistością i poznanymi tekstami kultury; - słuchanie z uwagą wypowiedzi innych, mówienie na temat; prezentowanie własnego zdania i uzasadnianie go.
 Pobierz (docx, 20,6 KB)

Podgląd treści

Kto rządzi w zdaniu? Nauka o języku bez tajemnic: orzeczenie i podmiot - scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej.

Przedmiot: język polski.

Temat: Kto rządzi w zdaniu? Nauka o języku bez tajemnic: orzeczenie i podmiot.

Autorka: Monika Kałuża - nauczycielka języka polskiego

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

rozpoznawanie w tekście podstawowych części mowy (rzeczownik, czasownik);

odmiana rzeczownika przez przypadki oraz czasownika przez osoby;

poprawne pod względem ortograficznym zapisywanie czasowników w 1 os. lp. oraz 3 os. lm. czasu teraźniejszego i przyszłego.

Cele lekcji:

rozpoznawanie podstawowych funkcji składniowych wyrazów użytych w wypowiedziach (podmiot, orzeczenie);

rozpoznawanie w wypowiedziach podstawowych części mowy (rzeczownik, czasownik) i wskazywanie różnic między nimi;

rozpoznawanie znaczenia niewerbalnych środków komunikowania się (gest, wyraz twarzy, mimika, postawa ciała);

tworzenie spójnych tekstów na tematy poruszane na zajęciach - związane z otaczającą rzeczywistością i poznanymi tekstami kultury;

słuchanie z uwagą wypowiedzi innych, mówienie na temat; prezentowanie własnego zdania i uzasadnianie go.

Cele sformułowane w języku ucznia:

przedstawisz wyrazy za pomocą gestu;

nauczysz się wskazywać w zdaniu podmiot i orzeczenie;

określisz, do jakiej części mowy należą wyrazy pełniące w zdaniu funkcje podmiotu i orzeczenia;

wymienisz pytania, na które odpowiadają wyrazy pełniące w zdaniu funkcje podmiotu i orzeczenia;

nauczysz się odróżniać zdanie od równoważnika zdania.

Nacobezu:

uczniowie rozpoznają w zdaniu orzeczenie i podmiot;

uczniowie określają części mowy, do których należą wyrazy pełniące w zdaniu funkcje podmiotu i orzeczenia;

uczniowie wymieniają pytania, na jakie odpowiadają wyrazy pełniące w zdaniu funkcje podmiotu i orzeczenia;

uczniowie rozstrzygają, czy zdania pobawione orzeczenia pozostają zrozumiałe;

uczniowie rozróżniają zdanie od równoważnika zdania.

Pytania kluczowe:

Przedstawcie za pomocą gestów zapisany na karteczce czasownik.

Na jakie pytania odpowiada czasownik?

Co nazywa orzeczenie?

Czy zdanie pozbawione orzeczenia pozostaje zrozumiałe?

Na jakie pytania odpowiadania rzeczownik?

Co nazywa rzeczownik?

Wskażcie w wylosowanych przez siebie zdaniach podmiot i orzeczenie.

Czym różni się zdanie od równoważnika zdania?

Metody pracy:

praca z podręcznikiem do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego, słowna (rozmowa kierowana), oglądowa (pokaz, obserwacja), aktywizująca („burza mózgów”, „kalambury”, „skrzynka pytań”).

Formy pracy:

- indywidualna,

- zbiorowa,

- praca w grupach.

Faza wprowadzająca:

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności.

2. Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć: Mam dla Was zagadkę. Kto będzie znał na nią odpowiedź, podnosi rękę do góry.

„Ta część mowy, mówię Wam:

to są słowa: stoję, śpiewam, tańczę, gram.

Wie na pewno każdy chłopiec i każda dziewczynka z czwartej klasy,

że odmienia się ona przez osoby, liczby, rodzaje i czasy”.

3. Zapisanie na tablicy dwóch nazw części mowy: „czasownik” i „rzeczownik ...