Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz warsztatów z Rodzicami w grupie 5 latków.
Temat zajęcia: „ Z matematyką na Ty ”- warsztaty matematyczne.
Prowadząca: Izabela Kochańska
Cel ogólny:
- Doskonalenie umiejętności matematycznych
- Integracja środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych działań.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- doskonali kompetencje matematyczne,
- kształtuje odporność emocjonalną na sytuacje trudne,
- różnicuje prawą i lewą stronę ciała,
- tworzy zbiory o podanej liczbie elementów,
- tworzy zbiory większe lub mniejsze od wskazanej liczby elementów,
- przelicza elementy zbiorów,
- układa zbiory w serie rosnące lub malejące,
- dodaje i odejmuje posługując się liczeniem na konkretach lub palcach,
- odczytuje znaki graficzne liczb,
- aktywnie spędza czas z rodzicami, współpracuje z rodzicem podczas zadania,
Metody pracy: słowne - wyjaśnianie, opowiadanie, rozmowa, śpiew
oglądowe- obserwacja, pokaz,
czynne – zadań stawianych do wykonania
Formy pracy: z całą grupą, indywidualne, parami.
Pomoce: Plansza ma której widnieją 2 ręce prawe i 2 lewe, 10 żetonów niebieskich i 10 czerwonych wyobrażających paznokcie, kostka z 3 punktami niebieskimi (po 1 na każdej ściance) i 3 punktami czerwonymi. Kartoniki z cyframi 1-9, liczmany, kartki A6, kostki, pionki, mazaki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie wszystkich uczestników spotkania – przybyłych rodziców oraz dzieci. Przedstawienie celu spotkania i przebiegu.
2. Zabawa matematyczna „ Małe rączki”- ozdabianie żetonami w kolorze czerwonym i niebieskim ręki prawej i lewej. Rodzic z dzieckiem w parach siedzą naprzeciwko siebie po obydwóch stronach planszy. Kolejno rzucają kostką. Jeśli dziecko wyrzuci niebieski punkt, układa niebieski żeton na jednym palcu prawej ręki. Jeśli czerwony punkt to czerwonym żetonem ozdabia jeden palec lewej ręki. Wygrywa osoba, która pierwsza ozdobi ręce.
3. Rodzice i dzieci otrzymują cyfry 1-9 w kolorach (niebieski, biały, żółty, czerwony, różowy, zielony), chodzą w rytm muzyki, gdy muzyka cichnie ustawiają się przy kołach w swoim kolorze od najmniejszej liczby do największej – tworzenie szeregów liczbowych.
4. Dzieci otrzymują cyfry 1-5 biegają w rytm muzyki, gdy ta cichnie dobierają się parami, obliczają sumę i podchodzą do odpowiedniej liczby zawieszonej w sali..
5. Tworzenie zbiorów równolicznych lub większych/mniejszych o 1 element.
Rodzice i dzieci siedzą dookoła stolika, otrzymują kartoniki z liczbą i tworzą zbiór o jeden element większy / mniejszy lub równoliczny używając do tego liczmanów. Następnie przekazują kartonik w prawo i zabawa się powtarza.
6. „Mistrz dodawania”- dzieci rzucają dwiema kostkami z kropkami. Dodają liczbę wyrzuconych kropek i obliczają ile jest razem podając wynik siedzącemu obok rodzicowi. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymują punkt - biorą kasztan. Wygrywa dziecko, które w wyznaczonym czasie wykona najwięcej poprawnych obliczeń.
7. Sztuka konstruowania gier. Tworzenie z rodzicem gry „ściganki” i ...