Dodaj publikację
Autor
IZABELA KOCHAŃSKA
Data publikacji
2016-05-16
Średnia ocena
5,00
Pobrań
20

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rozwijanie wyobraźni twórczej.
 Pobierz (doc, 37,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęcia dla dzieci 6- letnich
Temat kompleksowy: W świecie teatru
Temat zajęcia: Inscenizacja baśni Anny Onichimowskiej „ Pokój do wynajęcia” inspiracją do rozwijania wyobraźni twórczej.
Prowadząca: Izabela Kochańska
Cel ogólny:
- Rozwijanie twórczego myślenia, kreatywności.
- Poszukiwanie niekonwencjonalnych sposobów rozwiązywania problemów.
- Formułowanie dłuższych wypowiedzi na ważne tematy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie i ze zrozumieniem ogląda inscenizację baśni ,
- wie, jak należy zachować się podczas przedstawienia teatralnego,
- wypowiada się swobodnie na podany temat,
- podejmuje próby wypowiedzi całymi zdaniami,
- dokonują pomiaru długości krokami i stopami.
- odgrywa role teatralne.
- doskonali percepcję wzrokową- przygotowuje się do nauki czytania,
- podejmuje próbę redagowania ogłoszenia do gazety,
- rozwija twórcze myślenie i kreatywność,
- rozwija umiejętność stawiania hipotez i wysnuwania wniosków.
Metody pracy: słowne - wyjaśnianie, opowiadanie, baśń, ,rozmowa.
oglądowe- pokaz, obserwacja,
czynne – zadań stawianych do wykonania.
twórcze- stosowanie zadań i pytań otwartych
Formy pracy: z całą grupą, zespołowa,
Pomoce: Tekst baśni, sylwety do teatrzyku, karta pracy z menu, plansza gazety (z pustym miejscem do wpisania ogłoszenia), miara budowlana, kartki z wyrazami tematycznie związane z teatrem do zabawy „Literowy wąż”.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci i zaproszenie do aktywnego udziału w zajęciach. Rozmowa n/t: „Jak należy zachować się w teatrze podczas przedstawienia?”
2. Zaproszenie do obejrzenia inscenizacji baśni Anny Onichimowskiej „Pokój do wynajęcia”.
3. Inscenizacja baśni przez nauczycielkę za pomocą sylwet.
4. „Jak poradziłby sobie hipopotam w małym mieszkaniu?” – po obejrzeniu przedstawienia dzieci wysuwają hipotezy dotyczące utrudnień jakie nasz bohater (hipopotam) musiałby pokonać mieszkając w bloku, a także sposobów poradzenia sobie z nimi.
5. Zabawa ruchowa „Gimnastyka hipopotama”.
6. „Jadłospis dla hipopotama”- układanie dziennego jadłospisu dla hipopotama.
7. „Hipopotam szuka mieszkania”- redagowanie ogłoszenia do gazety w celu wynajęcia mieszkania hipopotamowi.
8. Zabawa „Literowy wąż” – dzieci w zespołach otrzymują kartki z wyrazami. Zadaniem jest ułożenie wyrazów w taki sposób, aby ostatnia litera w wyrazie była pierwszą w następnym. Wygrywa zespół, który ułoży najszybciej wszystkie wyrazy lub jego wąż będzie najdłuższy.
9. „Wizyta hipopotama”- prowadzenie dialogu z wykorzystaniem sylwet przez chętne dzieci.