Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5- letnich
Temat kompleksowy: W całym domu pachnie lasem, to już święta są za pasem.
Temat zajęcia: „List Świętego Mikołaja”- zabawy rozwijające myślenie matematyczne i logiczne u dzieci.
Prowadząca: Izabela Kochańska
Cel ogólny:
- wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji,
- wdrażanie do wysiłku umysłowego i myślenia matematycznego.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozróżnia i nazywa figury geometryczne płaskie: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
- układa figury geometryczne od najmniejszej do największej,
- potrafi odczytać zakodowaną informację matematyczną,
- różnicuje prawą i lewą stronę ciała,
- tworzy zbiory o podanej liczbie elementów,
- utrwala znaki graficzne liczb,
- przelicza elementy zbioru w zakresie własnych możliwości umysłowych,
- ustala równoliczność zbiorów wybranym sposobem,
- ustala w którym zbiorze jest więcej elementów i o ile,
- doskonali umiejętność dodawania i odejmowania.
Metody pracy: słowne - wyjaśnianie, opowiadanie,
oglądowe- pokaz, obserwacja,
czynne- zadań stawianych do wykonania,
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna,
Pomoce: List od Świętego Mikołaja, figury geometryczne duże i małe: koła, kwadraty, prostokąty, trójkąty, szablon choinki, karty do kodowania figur geometrycznych, znaki graficzne liczb, krążki, kartoniki z cyframi, kasztany, frotki, zbiory z lalkami i wózkami, pudełko, dywaniki, kostka do gry.
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie dzieci na zajęciu.
Nawiązanie do tematyki tygodniowej, odczytanie listu od Świętego Mikołaja.
2.Wykonanie zadania nr 1. – Układanie figur od najmniejszej do największej.
Na tackach znajdują się figury geometryczne, weźcie je. Jak nazywa się ta figura? Zadanie polega na ułożeniu figur od najmniejszej do największej w taki sposób aby najmniejsza była u góry , a największa na dole. Co wyszło?
3. Wykonanie zadania nr 2. – doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania.
Zadanie 1. W pudełku były 3 bombki czerwone i 2 niebieskie. Ile bombek było w pudełku?
Zadanie 2. Na choince wisiało 5 żółtych bombek, Ania zbiła 3. Ile żółtych bombek wisi na choince?
4. Wykonanie zadania nr 3. – zabawa ruchowa - rozwijanie pamięci i spostrzegawczości.
Nauczycielka pokazuje figury i mówi jaka czynność jest związana z daną figurą.
Kwadrat- podskoki obunóż,
Trójkąt- kucanie,
Koło- stanie na jednej nodze.
Prostokąt – czworakowanie.
Dzieci biegają w rytm muzyki, gdy nauczycielka pokazuje figurę , wykonują przypisana jej czynność.
5. Wykonanie zadania nr 4. – Dekodowani informacji czyli rozpoznawanie oraz identyfikowanie symboli użytych do zaszyfrowania figur geometrycznych.
Kolejne zadanie związane jest z choinką. Mamy tu choinkę, którą trzeba udekorować figurami geometrycznymi, ale Mikołaj, pozostawił jedynie zaszyfrowane znaczki, które trzeba rozszyfrować, a figury powiesić w odpowiednim miejscu. Choinka musi wyglądać jak ta z obrazka Mikołaja, którą mam ...