Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie 5 - latków
Temat zajęcia: Matematyka już w przedszkolu
Prowadząca: Izabela Kochańska
Cel ogólny:
- wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji,
- kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- doskonali kompetencje matematyczne,
- kształtuje odporność emocjonalną na sytuacje trudne,
- różnicuje prawą i lewą stronę ciała,
- układa konsekwentne serie,
- stosuje określenia najdłuższy , najkrótszy,
- tworzy zbiory o podanej liczbie elementów,
- tworzy zbiory większe lub mniejsze od wskazanej liczby elementów,
- przelicza elementy zbiorów,
- układa zbiory w serie rosnące lub malejące,
- dodaje i odejmuje posługując się liczeniem na konkretach lub palcach,
- odczytuje znaki graficzne liczb,
- rozróżnia i nazywa figury geometryczne płaskie: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
- potrafi odczytać zakodowaną informację matematyczną,
- stosuje liczebniki porządkowe,
Metody pracy: słowne - wyjaśnianie, opowiadanie,
oglądowe- obserwacja, pokaz,
czynne – zadań stawianych do wykonania,
Formy pracy: z całą grupą, indywidualne, w parach, zespołowa.
Pomoce: frotki, paski papierów różnej długość, karty do kodowania figur geometrycznych, znaki graficzne liczb, krążki, kartoniki z cyframi, kartoniki ze zbiorami, figury geometryczne płaskie: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, kartka z rysunkiem schodów, liczmany, sylwety ptaków i kwiatów, płyta CD z muzyką.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie na zajęciu dzieci i przybyłych gości.
2. Wprowadzenie do zajęć. Nauczycielka pokazuje dzieciom przygotowaną, podzieloną na części i ponumerowaną planszę, pod którą ukryty jest przedmiot. Jest to niespodzianka, którą można zdobyć jeśli grupa rozwiąże wszystkie zadania. Każdy numer na planszy to zadanie i część obrazka do odsłonięcia.
3.Zabawa kształtująca orientację przestrzenną „Prawa- lewa”. Dzieci siedzą dookoła dywanu przedstawiają się mówiąc: Ja jestem……. a po mojej prawej/lewej stronie siedzi…………
4. Porównywanie długości. Nauczycielka dzieli dzieci na 5 zespołów. każdy w zespole otrzymuje pasek papieru ( w zespołach musi być po tyle samo pasków). Na sygnał nauczycielki zespoły układają jak najszybciej paski od najdłuższego do najkrótszego.
5. Zabawa „ Policz i ułóż”- przeliczanie elementów zbiorów, układanie w serie rosnące lub malejące. Dzieci otrzymują kartoniki z kropkami , układają zbiory wg wskazówki nauczycielki.
6. Tworzenie zbiorów równolicznych lub większych/mniejszych o 1 element.
Dzieci otrzymują kartoniki z liczbą i tworzą zbiór o jeden element większy / mniejszy lub równoliczny używając do tego liczmanów.
7. Zabawa ruchowa z elementami liczenia. Na podłodze ułożone są krążki ze znakami graficznymi liczb. Dzieci biegają przy muzyce, gdy cichnie melodia podbiegają do kół i ustawiają się po tyle osób ile wskazuje ...