Dodaj publikację
Autor
IZABELA KOCHAŃSKA
Data publikacji
2016-05-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcie otwarte dla rodziców 6 latków.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęcia otwartego dla Rodziców w grupie 6 latków
Temat zajęcia: Mamo, tato zobacz, co już potrafię!
Prowadząca: Izabela Kochańska
Cel ogólny:
- stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,
- pokonywanie napięcia emocjonalnego podczas prezentowania własnych umiejętności.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wskazuje głoskę w nagłosie, wygłosie lub śródgłosie wyrazów,
- wymienia zwiastuny wiosny,
- zna miesiące, w których występuje wiosna,
- układa zbiory w serie rosnące lub malejące,
- układa wyrazy z alfabetu ruchomego,
- czyta ze zrozumieniem,
- kształtuje odporność emocjonalną na sytuacje trudne,
- dodaje i odejmuje posługując się liczeniem na konkretach lub palcach lub w pamięci,
- odczytuje znaki graficzne liczb,
- rozróżnia i nazywa figury geometryczne płaskie: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
- potrafi odczytać zakodowaną informację matematyczną,
- stosuje liczebniki porządkowe,
Metody pracy: słowne - wyjaśnianie, rozmowa, opowiadanie
oglądowe- obserwacja, pokaz,
czynne – zadań stawianych do wykonania,
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna,
Pomoce: obrazki do rebusów fonetycznych, podpisy, liście z działaniami matematycznymi i hasłem, , obrazki i alfabet ruchomy, zdanie dla każdego dziecka, cztery obrazki ilustrujące zdania, kostki do gry, karty do kodowania figur geometrycznych, znaki graficzne liczb, krążki, kartoniki z cyframi, kartoniki ze zbiorami, kartka z rysunkiem schodów, liczmany, płyta CD z muzyką, dyplomy.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci i zaproszenie do aktywnego udziału w zajęciach.
2. Rozwiązywanie rebusów fonetycznych- nauczycielka pokazuje 6 obrazków, dzieci określają co jest na obrazku, następnie ustalają wskazaną przez n-lke głoskę w wyrazie.
TRAWA -4, BOCIAN- 4, MOTYL- 2, KROKUS-6, BIEDRONKA -9, TULIPAN-6
HASŁO- WIOSNA
3. „Zwiastuny wiosny” – dzieci wymieniają zwiastuny wiosny i miesiące w jakich występuje ta pora roku.
4. Rozwiązywanie działań matematycznych;
- dzieci dokonują obliczeń, a wynik dopisują.
- porządkują liczby rosnąco,
- odwracają na drugą stronę liść i odczytują zapisane sylabami hasło.
NIE ZRYWAJ KROKUSA!- nauczycielka pyta dlaczego nie wolno zrywać wiosennych kwiatów.
5. Zabawa ruchowa z elementami liczenia. Na podłodze ułożone są krążki ze znakami graficznymi liczb. Dzieci biegają przy muzyce, gdy cichnie melodia podbiegają do kół i ustawiają się po tyle osób ile wskazuje cyfra.
6. Dzieci otrzymują obrazki i litery i muszą ułożyć z liter nazwę.
7. Dzieci losują zdania, odczytują je i podchodzą do obrazka, który opisuje ich zdanie.
Adam ma kota.
Adam ma psa.
Adam ma rower.
Adam ma aparat.
8. Dekodowanie figur geometrycznych, posługiwanie się licznikami porządkowymi.
Dzieci otrzymują kartkę z narysowanymi schodami i podpisanymi cyframi stopniami. Otrzymują również w kopertach figury geometryczne. Nauczycielka za pomocą kodu pokazuje jaką figurę i na którym stopniu należy położyć.
9. Konkurs matematyczny „ Mistrz dodawania”, „ Mistrz odejmowania”.
W zadaniu biorą udział Rodzice ...