Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
ALICJA GRUSZA KLASA III b
KONSPEKT ZAJĘĆ - 26.02.2015r.
TEMAT ZAJĘĆ - Obliczanie obwodów prostokątów i kwadratów.
Umiejętność kluczowa: umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki
Cel kształcenia z podstawy programowej: – oblicza obwody trójkątów, kwadratów i prostokątów
( w centymetrach).
Cele operacyjne - Uczeń:
- dostrzega i opisuje różnice i podobieństwa między prostokątami i kwadratami,
- oblicza obwody figur geometrycznych (prostokąta i kwadratu) przez dodawanie długości boków,
- rozwiązuje zadania pogłębiające rozumienie obwodów różnymi sposobami,
- poprawnie mierzy długości boków,
- współpracuje w grupie,
Metody, formy pracy: słowna(rozmowa kierowana), oglądowa, praktycznego działania.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach.
Środki dydaktyczne – plansze figur geometrycznych, podręcznik, zeszyt, „figurek geometryczny”, figury do pracy w parach, zadania do pracy samodzielnej, nożyczki, linijki, klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I.WSTĘP
1. Powitanie. Wykonanie działań- odczytanie hasła- OBLICZAMY OBWODY.
2. Podanie tematu i celów lekcji.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Przypomnienie wiadomości o poznanych figurach geometrycznych.
2. Rozmowa:
- Czy ktoś z Was potrafi powiedzieć co oznacza wyraz obwód?
Obwód to suma długości boków danej figury geometrycznej.
- Jakich figur możemy obliczać obwody? , itp.
3. „Figurek matematyczny”- rozmowa na temat jego budowy( z jakich figur jest zbudowany)-mierzenie jego „tułowia i głowy” – obliczanie obwodów. Wklejenie „Figurka” do zeszytu i zapis obliczeń.
4 . Wspólne rozwiązanie zadań – karta pracy nr 20.
5. Zagadki matematyczne
Obwód kwadratu wynosi 16 cm . Ile wynosi długość boku? /4 cm/
Obwód kwadratu wynosi 36 m. Ile wynosi długość boku? /9 m/
6. Praca w parach – uczniowie otrzymują figury -4,wybierają 2, mierzą je i obliczają ich obwódy sposobami, które znają. Ocena.
7. Praca samodzielna na 3 poziomach:
A. Narysuj kwadrat o boku równym 5cm. Oblicz jego obwód.
B. Narysuj prostokąt o bokach 7cm i 3cm. Oblicz obwód poznanymi sposobami.
C. Narysuj prostokąt o bokach 6cm i 2cm. Oblicz obwód wybranym sposobem.
III. ZAKOŃCZENIE
1.Podsumowanie. Ocena pracy uczniów.