Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
|Przedmiot: język polski |Prowadzący: Grażyna Kotlińska |
|Data: 25.04.2016 |Klasa: I gimnazjum |Liczba jednostek lekcyjnych: 1 |
|Temat: Co i dlaczego czytamy? O książce w Światowym Dniu Książki |
|i Praw Autorskich. |
|Powiązanie z wcześniejszą wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem uczniów: |
|Uczniowie: |
|- znają historię książki, pisma i druku |
|- znają gatunki książek |
|( W styczniu 2016r. uczniowie klasy pierwszej mieli okazję obejrzeć prezentację projektu gimnazjalnego klasy trzeciej pt. „Historia |
|książki i druku” – notowali najważniejsze informacje o początkach pisma, materiałach, na których utrwalano pismo, wynalezieniu druku i |
|upowszechnieniu książki oraz o książce elektronicznej. Na lekcji dzisiejszej zaprezentują zgromadzone informacje.) |
| |
|Cele zajęć: |
|Cel ogólny: |
|Popularyzacja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, a także zainteresowanie uczniów książką poprzez zaprezentowanie ciekawostek z |
|dziedziny księgarstwa i rynku wydawniczego |
| |
|Cele operacyjne: |
|Uczeń: |
|- rozwija zainteresowania czytelnicze |
|- formułuje własne argumenty, sądy i opinie |
|- wie jak i dlaczego należy szanować książki |
|- zna etapy powstawania książki |
|- potrafi wymienić różne gatunki książek |
| |
|Kryteria oceniania (na co będę zwracał uwagę): |
|- uważne słuchanie ze zrozumieniem |
|- poprawne czytanie |
|- rozumienie czytanego tekstu |
|- umiejętność formułowania własnych sądów |
|- zaangażowanie, aktywność |
|- umiejętność pracy w grupie, prezentacja wyników pracy grupowej |
|Przebieg lekcji (zadania do poszczególnych celów lekcji): |
|Przywitanie z uczniami, sprawdzenie obecności. |
|Wprowadzenie do tematu lekcji. |
|- Na dzisiejszej lekcji dowiemy się dlaczego dzień 23 kwietnia jest ważną datą w kalendarzu dla wielu ludzi na świecie. Dzień ten od |
|roku 1996, czyli od 20 lat obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich (załącznik graficzny w formie plakatu z|
|napisem Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich). |
|Zapisanie tematu lekcji. |
|Wyjaśnienie uczniom, czym są prawa autorskie i dlaczego ważne jest ich przestrzeganie. |
|Prawa autorskie – są to przepisy zapewniające ochronę praw osobistych i majątkowych twórcom dzieł naukowych, literackich i artystycznych|
|w czasie życia twórcy i 70 lat po jego śmierci. |
|Krótka historia książki – prezentacja uczniów - 2 grupy |
|Nauczyciel dziękuje uczniom za prezentację, przykleja na tablicy plakat z napisem : O KSIĄŻCE KILKA RAZY NAJ…, następnie czyta uczniom |
|różne ciekawostki na temat największej, najmniejszej i najdroższej książce na świecie. Podaje również informację, iż najpopularniejszą |
|książką na świecie jest Biblia, którą przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na 597 języków. |
|Rozmowa na temat ulubionych książek uczniów. (Luźna rozmowa na temat tego, co czytają uczniowie – jakie gatunki, czy są to książki |
|współczesne, czy w ogóle lubią czytać i dlaczego.) |
|Podsumowanie, sporządzenie krótkiej notatki z lekcji. |
|Ocena zaangażowania uczniów w czasie lekcji. |
|Zadanie pracy domowej. |
|Pożegnanie. |
|Kluczowe pytania do uczniów: |
|- Co to są urodziny ...