Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
|Przedmiot: język polski |Prowadzący: Grażyna Kotlińska |
|Data: 12.12.2012 |Klasa: II gimnazjum |Liczba jednostek lekcyjnych: 1 |
|Temat: : |
|Nie ma winy bez kary. O próbie wierności w „Świteziance” Adama Mickiewicza |
| |
|Powiązanie z wcześniejszą wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem uczniów. |
|Uczniowie: |
|- wiedzą kim był Adam Mickiewicz, znają najważniejsze fakty z jego życia |
|- znają cechy gatunkowe ballady |
| |
|Cele zajęć: |
|Cel ogólny: |
|poznanie ballady Adama Mickiewicza pt.„ Świtezianka” |
| |
|Cele operacyjne: |
|Uczeń: |
|- zna treść utworu |
|- czyta poprawnie tekst ballady ze szczególnym zwróceniem uwagi na interpunkcję i intonację |
|- wymienia cechy charakterystyczne dla ballady |
|- wymienia elementy świata przedstawionego w utworze |
|- wskazuje wydarzenia i postaci fantastyczne i realistyczne w utworze |
|- próbuje formułować samodzielne wnioski i sądy |
|- potrafi odczytać uniwersalne przesłanie utworu |
|-określa nastrój ballady |
|- pracuje w grupie |
|Kryteria oceniania (na co będę zwracał uwagę): |
|- poprawne czytanie |
|- rozumienie czytanego tekstu |
|- wskazywanie elementów realistycznych i fantastycznych w omawianym utworze |
|- umiejętność formułowania własnych sądów |
|- aktywność |
|- umiejętność pracy w grupie |
|Przebieg lekcji (zadania do poszczególnych celów lekcji): |
|Przywitanie z uczniami, sprawdzenie obecności. |
|Wprowadzenie do tematu lekcji. |
|- Na dzisiejszej lekcji poznamy balladę Adama Mickiewicz „Świtezianka” i zastanowimy się dlaczego bohater utworu został ukarany. |
|Przeczytam Wam teraz ten utwór, słuchajcie uważnie, bowiem poeta porusza w nim bardzo istotny problem. |
|Wzorowe odczytanie utworu przez nauczyciela. |
|Zapisanie tematu lekcji. |
|Rozmowa na temat przeczytanego przez nauczyciela utworu. |
|Czytanie tekstu ballady przez uczniów z podziałem na role. |
|Podział uczniów na grupy. Praca w grupach. |
|Prezentacja wyników pracy w grupach. |
|Podsumowanie, sporządzenie krótkiej notatki z lekcji. |
|Ocena zaangażowania uczniów w czasie lekcji. |
|Zadanie pracy domowej. |
|Pożegnanie. |
|Kluczowe pytania do uczniów: |
|Przypomnijcie sobie sytuacje, w której musieliście złożyć komuś obietnicę, przysięgę. Jakiego typu były to obietnice? Dlaczego należy |
|dotrzymywać obietnic, danego słowa, ale nie zawsze się to udaje ? |
|Kim są bohaterowie utworu i co o nich wiemy? |
|Gdzie i kiedy dzieje się akcja utworu? |
|Które elementy w utworze są nierzeczywiste, fantastyczne, a które prawdziwe ? |
|Jaką przysięgę składa bohater utworu dziewczynie, co jej proponuje i obiecuje? |
|Dlaczego dziewczyna ostrzega młodzieńca aby dotrzymał złożonej przysięgi? |
|Czy chłopiec dotrzymał złożonej przysięgi? |
|Dlaczego złamał obietnicę wierności wobec ukochanej? |
|Jaka kara spotkała strzelca? |
|Czy uważacie, że słusznie bohater utworu został ukarany? |
|Czy każdy z nas powinien być ukarany za niedotrzymywanie składanych obietnic? |
|Notatki i dodatkowe ćwiczenia (załączniki i ich numery): |
|Notatka : |
|Ballada A.Mickiewicza „Świtezianka” opowiada historię dwojga zakochanych w sobie osób, które widują się każdego wieczora nad brzegiem |
|jeziora Świteź. |
|Młody strzelec obiecywał dziewczynie miłość i wierność, składał jej miłosne przysięgi ...