Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2016-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć został zrealizowany w grupie 4-latków.
 Pobierz (docx, 16,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

26.04.2016 r.

Prowadząca: Paulina Ochal

Grupa wiekowa: 4-latki

Miejsce: Publiczne Przedszkole nr 2 „Pod Topolą” w Świdwinie

Temat: Mali muzykanci – zabawy z muzyką.

Cele ogólne:

- rozbudzanie zainteresowań muzycznych

- rozwijanie wyobraźni i mowy

- rozwijanie poczucia rytmu

- stwarzanie sytuacji wdrażających do rytmicznej gry na instrumentach

- wzbogacanie słownictwa

- zachęcenie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych

- kształtowanie przynależności do grupy

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- reaguje ruchem na zmianę dynamiki i tempa muzyki

- odtwarza podany rytm

- ruchem interpretuje treść muzyki

- potrafi wygrywać rytm na instrumentach

- reaguje na umówiony sygnał słowny i muzyczny

- rozwija wyobraźnię

- rozwija koordynację wzrokowo – ruchową

- odpowiada na pytania nauczyciela

- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych

- rozpoznaje głosy z otoczenia

- rozróżnia prawą i lewą stronę swojego ciała

Formy pracy:

- grupowa,

- indywidualna.

Metody pracy:

- integrująca,

- aktywizująca.

Pomoce dydaktyczne:

- zapis nutowy piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”

- pięciolinia i nuta

- kartki z narysowaną pięciolinią i zakrętki

- kolorowe nuty

- instrumenty muzyczne

Przebieg zajęć:

Zapoznanie dzieci z zapisem nutowym na pięciolinii piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”.

Przedstawienie dzieciom jak wygląda pięciolinia i do czego ją stosujemy oraz pokazanie nuty.

„Kolorowe nutki” zabawa muzyczna – tworzenie z dziećmi zapisu nut według własnego pomysłu.

Zabawa bieżna „Pociągi nutowe”- dzieci tworząc pociągi z nut według określonych kolorów.

„Zabawy na pięciolinii” – zabawa dydaktyczna; dzieci umieszczają nakrętki – nutki na pięciolinii pod dyktando nauczyciela i je przeliczają, potem powtarzamy czynność ale według czytanego wiersza:

Pierwsza nutka, na pierwszej linii się ustawiła.Druga nutka, na drugą linię wskoczyła.Trzecia nutka, na trzeciej linii usiadła,Czwarta nutka, na czwartą linie się wkradła.Piata nutka, na piąta linię się wspięła,A szósta nutka w powietrzu zawisała.

Przypomnienie nazw instrumentów oraz gra na przedstawionych instrumentach:

Tamburyno

Bębenek

Trójkąty

Drewienka

Wykonanie przez dzieci instrumentu muzycznego – grzechotka.