Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
GŁOSKA „K”
Imię i wiek dziecka: Wiktoria (4 lata, 6 miesięcy)
Diagnoza: dyslalia wieloraka prosta (parakappacyzm- k→t, paragammacyzm - g→d)
Cele zajęć:
utrwalenie prawidłowej wymowy głoski „k” w izolacji i i sylabie,
wdrożenie oraz utrwalenie głoski „k” w nagłosie i wygłosie wyrazów,
rozwijanie słuchu fonemowego,
usprawnienie narządów artykulacyjnych.
Pomoce:
lustro,
słomka, rysunek biedronki,
schemat pokazujący prawidłową artykulację głoski „k”
wiersz „Ko, ko, ko, kwa, kwa, kwa, kto mój język zna?”
obrazki z wyrazami zawierającymi głoskę „k”
Przebieg zajęć:
Przywitanie i krótka rozmowa z dzieckiem.
Dziecko uzupełnia rysunek biedronki, układając kropki za pomocą słomki.
Ćwiczenie usprawniające narządy mowy:
opieranie języka o dolne zęby;
unoszenie środka języka do podniebienia twardego i miękkiego;
podwijanie języka;
ssanie cukierka (środkiem języka);
koci grzbiet” (opieranie czubka języka o dolne zęby i cofanie go w głąb jamy ustnej, by nastąpiło uniesienie grzbietu języka do góry);
układanie czubka języka za górnymi zębami i opuszczanie go do dziąseł dolnych podczas szerokiego otwierania jamy ustnej;
mlaskanie całą powierzchnią języka przy opuszczonej żuchwie;
przyklejanie całego języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach, a następnie energiczne opuszczanie przodu języka w dół,
chuchanie na lustro tak, by zaparowało, chuchanie na dłonie,
naśladowanie kaszlu z wysuniętym na brodę językiem.
3. Ćwiczenia ortofoniczne:
naśladowanie śmiechu różnych ludzi: mężczyzny: ho ho ho, kobiety: ha ha ha, chłopca: he he he, dziewczynki: hi hi hi,
okrzyki: hej, hej, hop, hop, hej ho, hej ho, ho ho ho, hip hip, hura, buch, bach, echo, echo
4. Przypomnienie prawidłowego ułożenia narządów mowy podczas wymawiania głoski „k”. Logopeda pokazuje dziecku odpowiedni schemat. Najpierw dziecko udaje „złego kota” (dźwięk „khhhh”), potem kilkukrotnie wypowiada głoskę „k” w izolacji.
5. Powtórzenie z poprzednich zajęć – dziecko powtarza za logopedą sylaby i logotomy:
ka ke ko ku ky ki
aka eke oko uku yky iki
aka oka eka uka yka ika
ako oko eko uko iko yko
ake oke eke uke ike yke
aku oku eku uku uku iku
ak ek ok uk yk ik
Wiersz „Ko, ko, ko, kwa, kwa, kwa, kto mój język zna?” - logopeda czyta tekst wiersza, a dziecko uzupełnia go odgłosami różnych zwierząt.
Jestem mały poliglota,
bo rozumiem psa i kota,
ptasi język także znam,
zaraz udowodnię wam.
Kotek miskę mleka miał,
Pyszne było- miauknął: miau, miau, miau
Piesek też by pewnie chciał.
Szczeka głośno: hau, hau, hau
Małej myszce ser się śni.
Piszczy cicho: pi, pi, pi
Kurka zniosła jajek sto.
Gdacze o tym: ko, ko ...