Dodaj publikację
Autor
Magdalena Skrzyńska- Meller
Data publikacji
2016-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dla klas pierwszych szkoły średniej.
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

KLASA: I TECHNIKUM

TEMAT: KTO MIŁOWAŁ KSIĘGI W SZESNASTOWIECZNEJ RZECZYPOSPOLITEJ?

CELE:
Wiedza
• B Czytanie tekstu staropolskiego ze zrozumieniem
• B Tłumaczenie tekstu na język współczesny
• A Znajomość terminu archaizm
• B Wskazywanie archaizmów w tekście
Umiejętności
• C Tworzenie „ mapy” literatury polskiej XVI wieku
Postawy
• D Uświadomienie doniosłej roli książki w życiu człowieka

METODY:
• Praca z tekstem
• Praca z podręcznikiem
• Tworzenie mapy literatury

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Podręcznik
• Atlas historyczny

|Fazy lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |
|Wprowadzenie |Pyta o zainteresowania czytelnicze, stosunek do książek |Prezentują swoje stanowisko- wskazują swoje |
| |i ich rolę w życiu uczniów |lektury, zainteresowania czytelnicze, itp. |
| | | |
| |Prezentuje i zapisuje temat lekcji, objaśnia cele lekcji| |
| | |Zapisują temat lekcji |
|Opracowanie |Poleca ciche przeczytanie wiersza Biernata z Lublina Kto|Czytają cicho wiersz wyszukując archaizmów, |
| |miłuje księgi... i wyszukanie w tekście archaizmów |przypominają termin archaizm i wskazują |
| | |wyszukane archaizmy |
| |Wskazuje uczniów do głośnego przeczytania poszczególnych| |
| |zwrotek utworu oraz przetłumaczenia ich na język | |
| |współczesny |Słuchają i kontrolują tłumaczenia |
| | | |
| |Rysuje na tablicy mapę XVI-wiecznej Polski oraz legendę | |
| |do niej i prosi o umieszczenie na mapie symboli twórców | |
| |tego czasu z zaznaczeniem języka, którego używali | |
| | |Sporządzają mapę w zeszytach, podchodzą do |
| | |tablicy i wypełniają mapę |
|Utrwalenie |Rozpoczyna pogadankę na temat stosunku do książek |Włączają się do pogadanki |
| |dawniej i dziś | |
| | | |
| |Zadaje pracę domową: Wyszukaj w tabeli chronologicznej | |
| |informacji o pisarzach zagranicznych w XVI-wiecznej |Zapisują treść zadania domowego |
| |Polsce. | |