Dodaj publikację
Autor
Jadwiga Rządzka
Data publikacji
2016-05-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Krzyżówka historyczna dla klas V - VI. Scenariusz zajęć profilaktycznych zawierający gry i zabawy integracyjne zapobiegające zachowaniom agresywnym wśród uczniów szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 15,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DOTYCZĄCYCH PROFILAKTYKI ZACHOWAŃ AGRESYWNYCH DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Cele ogólne

profilaktyka zachowań agresywnych

doskonalenie umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami

budowanie zaufania, otwartości w grupie, integracja zespołu klasowego

Cele operacyjne:

Po zakończonych zajęciach uczeń:

potrafi wyjaśnić czym są zachowania agresywne i jakie jest ich podłoże

rozumie obecność w naszym życiu tzw. trudnych emocji tj. gniew, smutek, złość, niepokój itp., które niewłaściwie wyrażone w konsekwencji mogą doprowadzić do zachowań agresywnych.

potrafi podać przykłady konstruktywnych sposobów rozładowania napięcia emocjonalnego.

potrafi dokonać analizy własnych zachowań oraz powstrzymać się od niewłaściwego wyrażania emocji tj. złość, gniew, smutek

rozumie negatywne konsekwencje zachowań agresywnych

potrafi pracować w grupie

Metody i formy pracy:

dyskusja, praca w m grupach, burza mózgów, drama praca w grupach, praca indywidualna

Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie zajęć:

- powitanie uczniów siedzących w kręgu.

2. Przedstawienie tematyki zajęć- określenie pojęcia agresji przez uczniów ( burza mózgów) - czym jest agresja, jak się objawia( agresja fizyczna, psychiczna, materialna, wykluczenie społeczne)

- nauczyciel wyjaśnia czym jest agresja, określa jej rodzaje.

- podział klasy na grupy - ustalenie przyczyn zachowań agresywnych i omówienie rezultatów pracy grup

- zabawa „Moje terytorium” - nauczyciel prosi chętnego ucznia, aby kredą narysował na podłodze swoje terytorium tzn. taką przestrzeń, do której nie wpuszcza innych osób, dystans, który zachowuje w kontaktach z innymi ludźmi. Następnie prowadzący inicjuje trzy sytuacje i prosi ucznia o reakcje na jego zachowania:

Sytuacja nr 1: prowadzący wrzuca przedmiot do terytorium ucznia, czeka na reakcję,Sytuacja nr 2: prowadzący jakiś czas krąży wokół terytorium ucznia obserwując jego zachowania, po czym wrzuca przedmiot do terytorium uczniaSytuacja nr 3: prowadzący pyta ucznia czy może włożyć przedmiot do terytorium ucznia Następnie wyjaśniamy i omawiamy odegrane scenki, wskazujemy zachowania agresywne i nieagresywne. Wypowiedzenie się przez ucznia nt. odczuć podczas odgrywania poszczególnych sytuacji

- podział klasy na grupy. Dzieci ustalają uczucia towarzyszące zachowaniom agresywnym - emocje agresora i emocje ofiary. Następnie omawiamy rezultaty pracy grup. Zwrócenie uwagi na fakt, że uczucia złości, gniewu, irytacji itp. przezywa każdy człowiek i są one nieodłączna częścią naszego życia. Istotne jest konstruktywne ich rozładowanie. Nauczyciel wskazuje skutki nagromadzenia się negatywnych emocji, bycia ofiarą np. izolacja, zachowania agresywne, problemy zdrowotne itp.

- burza mózgów - uczniowie podają przykłady konstruktywnych sposobów rozładowania negatywnych napięć emocjonalnych. Podkreślenie znaczenia konstruktywnego rozładowania negatywnych emocji.

3. Zakończenie zajęć - podkreślenie znaczącej roli nabycia umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz wypracowania sposobów radzenia sobie z agresją rówieśniczą, uwypuklenie kwestii poszukiwania pokojowych rozwiązań.