Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć otwartych w grupie przedszkolnej 3-4-latków
Data: 5. XII 2014r.
Prowadzące: Izabela Pawlińska, Małgorzata Kowalczyk
Temat dnia: Prezenty mikołajkowe
Cele główne:
· Pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych,
· Stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć,
· Prezentowanie własnych umiejętności (wiersze, piosenki).
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
· Recytować wiersze i śpiewać piosenki,
· Używać form grzecznościowych,
· Posługiwać się pędzlem i innymi narzędziami malarskimi,
· Komunikować się z osobami dorosłymi np. Mikołajem,
· Współpracować z rodzicem i rówieśnikami w realizacji zadań.
Formy pracy:
· Zbiorowa jednolita
· Grupowa zróżnicowana
· Indywidualna
Metody:
Słowne – recytowanie wierszy,
Czynne – zadania do wykonania
Aktywizujące – ekspresja ruchowa, burza mózgów
Środki dydaktyczne:
Nagrania z piosenkami zimowymi, piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek”, szary papier, farby,
sylweta Mikołaja, tron i materiały do jego ozdobienia, gazety, lina do przeciągania, chusta
animacyjna, balony, szarfy, woreczki, upominki dla każdego dziecka.
Rozpoczęcie imprezy o godz. 10.30. w sali przedszkolnej.
Przebieg zajęć:
1. Nauczycielka czyta list od św. Mikołaja – wprowadza dzieci w tematyka dnia.
Kochane dzieci!
Już wyruszyłem do Was z dalekiej Laponii. Ale muszę się zatrzymać, by nakarmić renifery. Poza
tym, moje sanie wymagają drobnego remontu, czekajcie na mnie cierpliwie. Zjawię się wkrótce.
Tymczasem wykonajcie wszystkie zadania, jakie dla Was przygotowałem. Gdy wykonacie wszystkie
zadania, zaproście mnie do siebie wierszykiem. Wtedy przybędę. Bawcie się dobrze!
Święty Mikołaj
2. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania od św. Mikołaja:
1. Gdzie Mikołaj kładzie swoje prezenty?
2. Czym przyjeżdża do nas Mikołaj?
3. W czym przynosi dzieciom prezenty?
4. Jakie zwierzęta ciągną pojazd św. Mikołaja?
5. Co mogą otrzymać od sw. Mikołaja niegrzeczne dzieci?
6. Skąd św. Mikołaj wie jakie dzieciom przynieść prezenty?
3. Burza mózgów - wypowiedzi dzieci nt.: Z czym się kojarzy św. Mikołaj? /np. staruszek,
prezenty, choinka, renifery itp./
4. Dzieci zostają podzielone na grupy – losują woreczek, którego kolor przydziela je do
poszczególnych grup.
Grupa 1.
Na arkuszu szarego papieru narysowana jest postać Mikołaja, osobno znajdują się elementy jego
stroju - dzieci muszą dobrać i nakleić odpowiednie części ubrania na sylwetę Mikołaja.
Grupa 2.
Dzieci z pomocą rodziców przyozdabiają tron dla Mikołaja.
5. Zabawy :
• Taniec na gazecie
• Taniec z balonami
• Rysowanie portretu z zasłoniętymi oczami.
•
„Szukamy wolnego krzesła”
• Zabawa z kapeluszem
• Wyścigi w workach.
6. Zabawy z rodzicami
• Każda para /rodzic + dziecko/ otrzymuje pocięty obrazek o tematyce mikołajkowej.
Zadaniem dzieci i rodziców jest poprawne ułożenie obrazka.
• Przeciąganie liny.
• Bitwa na śnieżki. Dzieci i rodzice otrzymują gazety, z których formują „kule śniegowe".
Ustawiają się po dwóch stronach sali, rzucają w siebie „kulami śniegowymi”.
• Zabawa z chustą animacyjną „Kule śniegowe".
Na chustę ...