Dodaj publikację
Autor
Alfreda Rogalska
Data publikacji
2016-05-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
112

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ CZYTELNICZYCH w przedszkolu w grupie 4-latków. Autor scenariusza: Alfreda Rogalska TEMAT ZAJĘĆ: W krainie bajek. CEL OGÓLNY: -rozwijanie zainteresowań czytelniczych -doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem - aktywizowanie wszystkich dzieci
 Pobierz (docx, 21,3 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ CZYTELNICZYCH w przedszkolu

w grupie 4-latków

Autor scenariusza: Alfreda Rogalska

TEMAT ZAJĘĆ: W krainie bajek.

CEL OGÓLNY:

-rozwijanie zainteresowań czytelniczych

-doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem

- aktywizowanie wszystkich dzieci

CELE OPERACYJNE:

-dziecko uważnie słucha prezentowanych tekstów.

- potrafi podać cechy charakterystyczne bajkowych postaci

-zna tytuły popularnych bajek i baśni

-potrafi podzielić tytuły bajek na sylaby przy użyciu

-dokonuje syntezy bajkowych postaci

-wzbogaca słownik mowy: bierny i czynny

- myśli logicznie, chętnie się wypowiada

- współpracuje z innymi rówieśnikami

-ujawnia swoje cechy charakteru: śmiałość, pewność siebie, wiarę we własne siły

METODY:

-czynna

-słowna

-oglądowa

FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

książeczki w twardych okładkach, fragmenty bajki, postacie bajkowe, klucz w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym, zagadki bajkowe, tunel, cztery sztuki hula-hop, uśmiechnięte i smutne buźki , płyta CD z nagraniem piosenki pt. „ Bajeczki” i „Krasnoludki’, bajkowe puzzle, zakładka do ozdabiania, naklejki, kuferek, obrazki do kolorowania, dwa załączniki, rekwizyty ze znanych bajek (strój czerwonego kapturka, koszyczek)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie dzieci.

Witam wszystkie dzieci, a szczególnie te ,które przyszły do przedszkola uśmiechnięte i które lubią bajki.

2. Iskierka przyjaźni (powitanie w kręgu).

3. Słuchanie piosenki pt. „Bajki”.

Zamknijcie oczy i posłuchajcie piosenki.

4. Przeniesienie się w świat bajek – wypowiedzi dzieci ukierunkowane pytaniami:

-Gdzie mieszkają bajeczki? Gdzie idziemy kupować książeczki?

-Kto najczęściej wam czyta bajki?

-Jakie są wasze ulubione bajki (dzielenie nazw na sylaby ).

-Czy chcecie dzisiaj znaleźć się w krainie bajek? ( TO WSPANIALE)

Do tej krainy będzie nas prowadzić dobra wróżka. Czy mój strój przypomina dobra wróżkę/

5. Otwarcie przesyłki i odczytanie listu (załącznik nr 1).Wyjaśnienie kolejnych zadań do pokonania.

6. Przeniesienie się w świat bajek poprzez wspólne zaklęcie „czary mary”.

7.Zdobywanie niebieskiej „Komnaty ” – klucz koloru niebieskiego.

Najpierw przechodzą dzieci, których imię zaczyna się głoską „m”, następnie głoską „k” itd.

8. Wykonanie zadania do zielonej „Komnaty”.

„My jesteśmy krasnoludki” – zabawa w kole – dzieci ilustrują ruchem treść piosenki.

9.Wykonanie zadania do żółtej „Komnaty”.

Rozwiązywanie zagadek:

Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z piernika? (Jaś i Małgosia)

Kto, za siedmioma górami i za siedmioma lasami mieszkał w chatce maleńkiej z siedmioma krasnoludkami? (Królewna Śnieżka)

Chociaż kłopot z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)

Kto wybiegając z pałacu zgubił pantofelek? (Kopciuszek)

10.Wejście do „Czerwonej Komnaty”. Sprawdzenie znajomości bajki Czerwonego Kapturka z tajemniczego rękopisu do którego wkradł się psotnik i pozamieniał niektóre wyrazy w bajce. Jeśli rozpoznacie, że coś się nie zgadza, klaśnijcie ...