Dodaj publikację
Autor
Ewa Zelek
Data publikacji
2016-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
99

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Prelekcja dla rodziców.
 Pobierz (docx, 17,8 KB)

Podgląd treści

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Wisława Szymborska

Szanowni Rodzice, wiecie, jak ważne i trudne jest wychowanie dziecka. Każdy rodzic stara się dać swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Rodzice i szkoła podejmują szereg różnorodnych działań, aby wychowanie dziecka było wszechstronne. Dzisiaj chciałabym zwrócić Państwa uwagę na jeden ważny element wychowania, a mianowicie

Jak wychować miłośnika książek

W obecnych czasach łatwiej jest dziecku obejrzeć film czy pograć na komputerze – wtedy wrażenia wydają mu się intensywniejsze i są dostarczane we względnie krótkim czasie. Jednakże czytanie książek to równie znakomita przygoda – a jak dowodzą badania psychologiczno-pedagogiczne – rozwijająca w sposób wszechstronny. O zaletach czytania nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Wspomnę tylko kilka walorów: poprawność ortograficzna i interpunkcyjna, bogatsze słownictwo, wyobraźnia, lepsze wyniki w nauce, dobre rozumienie różnych tekstów – w przyszłości bankowych, urzędowych.

W związku z powyższym podam Państwu kilka wskazówek, jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania.

Rada pierwsza. Już od najmłodszych lat życia dziecko powinno mieć kontakt z książką. Nawet niemowlętom można pokazywać duże ilustracje w książkach. W pierwszych miesiącach życia pokazujemy obrazki czarno-białe lub w kolorach mocno kontrastowych, bo takie kolory widzi na początku niemowlę.

Rada druga. Czytając dziecku, modulujmy ton naszego głosu, gdy odczytujemy kwestie różnych bohaterów lub naśladujemy prezentowane na ilustracjach zwierzątka. Dzieci to uwielbiają! To przyciąga uwagę dziecka. Oglądajmy książki i czytajmy je razem z dzieckiem, będzie dodatkowy walor – wspólne spędzanie czasu i wspólne pole uwagi, a to bardzo zbliża emocjonalnie..

Rada trzecia to pozwólmy małemu dziecku dotykać książek, wziąć je ze sobą do łóżka czy czasami zgiąć. Chodzi o to, aby, przez nadmierne szanowanie książek, nie zniechęcać dzieci do regularnego oglądania i czytania. Dlatego dla małego dziecka kupujmy książki kolorowe, ładne, ale tańsze albo gumowe czy o sztywnych stronach.

Rada czwarta to książka ma mieć swoje miejsce wśród zabawek dziecka, ponieważ powinna być przez niego identyfikowana z rozrywką i traktowana jako równie ważna, co ulubiony miś czy samochodzik.

Rada piąta. Proponujmy interakcje. Czytając tekst znajdujący się w bogato ilustrowanej książce, zapytajmy dziecko, co widzi na obrazku, zwróćmy uwagę na kolory oraz emocje wyrażone na twarzach namalowanych postaci. Odegrajmy scenkę pacynkami, które czasem znajdują się w książeczkach. Zachęćmy do zilustrowania przeczytanego tekstu czy nauczenia się na pamięć krótkich wierszyków.

Rada szósta. Czytanie uczy, ale nic na siłę. Wspólne czytanie to doskonała okazja, aby nauczyć dziecko czytać – w tym celu wskazujemy mu litery, słowa, zdania. Robimy to spokojnie i niezbyt długo. Jeśli zauważymy oznaki znudzenia u dziecka, to ...