Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH
Z OKAZJI
ŚWIATOWEGO DNIA WIEDZY
NA TEMAT AUTYZMU
Temat: Kolor niebieski – twórcze zabawy dla dzieci
Uczestnicy: „Żabki”, „Krasnale”
Data: 02.04.2014 r.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Nauczyciel prowadzący: mgr Dorota Nalbert
Cele główne:
● Utrwalenie i doskonalenie znajomości koloru niebieskiego,
● Organizowanie zabaw utrwalających znajomość kolorów.
Cele operacyjne:
● dzieci potrafią wyróżnić części ciała - dłoń, palce,
● dzieci rozpoznają kolor niebieski,
● dzieci potrafią pokazać muzykę ruchem,
● dzieci stosują zasady współdziałania w grupie.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Metody pracy:
■ słowna,
■ obserwacji i pokazu,
■ elementy Metody W. Sherborne,
■ elementy stymulacji według pór roku.
Środki dydaktyczne: krzesełka, materace, niebieska świeczka, niebieskie woreczki i krążki, płyta, niebieska kartka, niebieska lampka, niebieskie piórka, niebieska chusta, niebieska kredka, niebieski płyn, tunel, muzyka relaksacyjna , balony, niebieskie kotyliony, niebieskie koszulki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1. Powitanie piosenką wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Zapalenie świeczki i zwrócenie uwagi na jej kolor. Nauczyciel rozdaje uczniom koszulki w kolorze niebieskim.
2. Witanie się częściami ciała: dłońmi, paluszkami.
3. Zabawy ruchowe do piosenki „Nie chcę Cię znać”. Dzieci ustawione parami do siebie. Na słowa „nie chcę Cię, nie chcę Cię, nie chcę Cię znać” wykonują ręką gest wskazujący odejście i odsuwają się od siebie. Na słowa „chodź do mnie, chodź do mnie rączkę mi daj” przysuwają się do siebie jednocześnie wskazują ręką gest „chodź”. Podają sobie ręce jak w piosence i obracają się dookoła.
„Nie chcę Cię znać”
Nie chcę Cię, nie chcę Cię, nie chcę Cię znać
Chodź do mnie, chodź do mnie rączkę mi daj
Prawą mi daj, lewą mi daj i już się na mnie nie gniewaj.
Prawą mi daj, lewą mi daj i już się na mnie nie gniewaj.
4. Następnie nauczyciel pokazuje i nazywa przedmioty w kolorze niebieskim – na środku sali prezentuje różne przedmioty w kolorze niebieskim po kolei podchodząc do każdego ucznia, aby lepiej mógł zobaczyć prezentowane przedmioty. Uczniowie oglądają przedmioty i utrwalają kolor niebieski.
6. Zabawa „Głaskanie”. Ćwiczenie wykonywane jest w parach. Jedna osoba kładzie się na podłodze, albo wygodnie siedzi na krześle. Druga osoba delikatnie dotyka piórkiem odkrytych części ciała. Ćwiczeniu towarzyszy muzyka relaksacyjna.
7. Tor przeszkód – nauczyciel pokazuje uczniom sposób wykonywania poszczególnych zadań. Uczniowie wspólnie z nauczycielami wykonują przygotowane zadania – chodzą po rozłożonych krążkach i wysepkach, przechodzą przez tunel.
8. Ostatnia część zajęć poświęcona jest mini quizowi przygotowanego dla nauczycieli. Nauczyciele mają do wykonania dwa zadania. Jedno zadanie polega na podaniu dnia i miesiąca , w którym obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu ...