Dodaj publikację
Autor
Basia Łopuszyńska, Beata Drążyk-Ołtarzewska
Data publikacji
2016-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji otwartej z geografii i biologii dla klasy II liceum ogólnokształcącego.
 Pobierz (pdf, 268,3 KB)

Podgląd treści

BIOMY NA KULI ZIEMSKIEJ



Data:

Klasa:

Prowadzący:

Temat: Biomy na kuli ziemskiej.

Treści podstawy programowej:

biologia – VII 1, 3, VIII 4;
geografia – I 3.4;


Cel lekcji: Będę wiedział/a w jakim biomie jest położona Polska czyli poznam strefy
klimatyczno – roślinno – glebowe na kuli ziemskiej.

Wiadomości:
Uczeń zna:

 pojęcie biomu,
 główne biomy lądowe,
 strefy klimatyczne Ziemi,
 rodzaje gleb,
 charakterystyczne dla danego biomu gatunki roślin i zwierząt;

Umiejętności:
Uczeń umie:

 pracować z mapą i odszukiwać potrzebne informacje,
 korzystać z różnych źródeł wiedzy,
 zaznaczyć na mapie zasięg biomów,
 stworzyć poster o danym biomie;



Postawy:
Uczeń:

 umie pracować w grupie,
 umie interdyscyplinarnie analizować zagadnienia biomów na kuli ziemskiej,
 rozwija zainteresowania przyrodnicze;




Środki dydaktyczne:

 atlas geograficzny,
 materiały źródłowe,
 poster,

1

tablica multimedialna,
Internet,
Instrukcja wykonania posteru,

 mazaki, klej,



 krzyżówka,
 karty pracy – rozsypanka,
 karty z pytaniami na zakończenie zajęć;


Metody pracy:

tworzenie i prezentacja posteru,

 praca z materiałem źródłowym,


Formy pracy:

indywidualna


 grupowa







PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Część organizacyjna:

 Sprawdzenie listy obecności.
 Podanie tematu zajęć.
 Podanie celu zajęć.

2. Część realizacyjna:

 Definicja biomu.
 Przedstawienie zasad tworzenia posteru.
 Tworzenie posteru w grupach przy pomocy atlasu geograficznego, Internetu

i materiałów źródłowych.
 Prezentacja pracy grupy.
 Karty pracy – rozsypanka.

3. Podsumowanie:

 Krzyżówka.
 Pytania podsumowujące lekcję.

2