Dodaj publikację
Autor
Sławomir Gębica
Data publikacji
2016-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji skorelowany z podręcznikiem do przyrody dla klasy V z serii "Tajemnice przyrody". Zawiera w części podsumowującej link do gry "Milionerzy" pozwalającej utrwalić uczniom nowe wiadomości i umiejętności.
 Pobierz (doc, 44,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz do lekcji przyrody w klasie V

Temat lekcji: Poznajemy mchy.

Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
- wskazać na planszy części ciała mchu (C),
- wymienić miejsca występowania mchów (A),
- omówić budowę zewnętrzną mchu (B),
- omówić znaczenie mchów w przyrodzie (B),
- podać przykłady wykorzystywania mchów przez człowieka (A).

Umiejętności:
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić związek budowy mchów ze sposobem pobierania przez nie wody (C),
- omówić proces rozmnażania się mchów przez zarodniki (B),
- omówić rolę poszczególnych części ciała mchu (B),
- wyjaśnić, dlaczego mchy nazywamy organizmami pionierskimi (B),
- omówić budowę komórki roślinnej (B),
- omówić rolę wybranych struktur komórkowych (B).

Postawy:
- uczeń zna wartość przyrodniczą mchów i cel objęcia ich ochroną.

Metody:
Pogadanka, rozmowa kierowana, burza mózgów, praca z podręcznikiem, aktywny opis klasyfikujący i obserwacja, gra dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:
Podręcznik, żywe okazy mchu (zebrane ze ściętych drzew przeznaczonych na opał), lupy, prezentacja multimedialna, Milionerzy - gra dydaktyczna.

Formy pracy:
Praca indywidualna i zbiorowa.

Przebieg lekcji

I. FAZA WPOWADZAJĄCA

I. Czynności organizacyjne (sprawdzenie listy obecności i pracy domowej).
II. Przypomnienie wiadomości i umiejętności z poprzedniej lekcji. Nauczyciel zadaje pytania typu: o jakich roślinach rozmawialiśmy na ostatniej lekcji, gdzie one występują, jak się rozmnażają?

III. Określenie tematu i celu lekcji.
• Zanotowanie przez uczniów tematu lekcji.

II. FAZA REALIZACYJNA
1. Zapoznanie z przykładowymi gatunkami mchów występujących w Polsce (przedstawienie prezentacji multimedialnej).

2. Nauczyciel inicjuje pogadankę na temat środowiska życia mchów. Wprowadza pojęcie „rośliny pionierskie” i tłumaczy jego znaczenie.

3. Nauczyciel dla każdy pary uczniów przygotowuje lupy i żywe okazy mchów. Zleca przeprowadzenie obserwacji budowy zewnętrznej mchu, po czym rysuje na tablicy schematyczny rysunek rośliny i wspólnie z uczniami na zasadzie rozmowy kierowanej opisuje jej budowę z uwzględnieniem funkcji poszczególnych elementów.

• Zanotowanie przez uczniów notatki do zeszytów.

4. Nauczyciel inicjuje burzę mózgów na temat znaczenia mchów w przyrodzie i gospodarce człowieka. Następnie prosi uczniów by przy pomocy podręcznika (strona 178-179) zapisali do zeszytów co najmniej 4 przykłady wykorzystywania i znaczenia mchów. Wybrane osoby odczytują głośno swoje notatki, nauczyciel koryguje ewentualne błędy.

5. *Nauczyciel przypomina komórkową budowę organizmów i omawia budowę komórki roślinnej przy pomocy rysunku znajdującego się w podręczniku – strona 180 (treści nadobowiązkowe).

III. FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Gra dydaktyczna – milionerzy (http://learningapps.org/display?v=pi5rykquc01).
2. Ocena i ewaluacja pracy uczniów na zajęciach.
3. Praca domowa: zadanie 1, 2 i 3 ze strony 38,39 zeszytu ćwiczeń.

Literatura:
Tajemnice przyrody podręcznik dla klasy 5, Janina Ślósarczyk, Ryszard Kozik, Feliks Szlajfer, Nowa Era, Warszawa 2013.

Opracował: Sławomir Gębica