Dodaj publikację
Autor
MAGDALENA SZNAJDER
Data publikacji
2016-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
77

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Bakterie – organizmy bezjądrowe" - konspekt lekcji.
 Pobierz (docx, 16,4 KB)

Podgląd treści

12.12.2013r.

KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII W KLASIE II TECHNIKUM OGRODNICZE/ TECHNIKUM LEŚNE

TEMAT: Bakterie – organizmy bezjądrowe.

Zakres treści: Budowa bakterii i ich znaczenie w przyrodzie i życiu człowieka.

Cele szczegółowe (uczeń):

Wiadomości

wie, co to Procaryota,

wymienia składniki komórki bakteryjnej

opisuje, jak przebiegają najważniejsze procesy życiowe bakterii

podaje przykłady znaczenia bakterii w przyrodzie

Umiejętności

potrafi rozpoznawać i  narysować kształty komórek bakteryjnych

umie wskazać na rysunku schematycznym składniki komórki bakteryjnej

uzasadnia rolę bakterii w przyrodzie (wskazuje produkty działania bakterii)

 Postawy

szacunek dla wszystkich organizmów

dbałość o własne zdrowie

 Formy pracy: indywidualna, grupowa

Metody pracy: pogadanka, praca z testem źródłowym

Środki dydaktyczne: podręcznik, fragment tekstu o kształtach komórek bakteryjnych( podręcznik wydawnictwa Nowa Era), książki o chorobach bakteryjnych np. encyklopedia zdrowia, opakowanie po jogurcie, żółty ser, kiszone ogórki, ulotka o szczepionkach.

 

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne.

2. Nauczyciel zadaje pytanie: „Na jakie  królestwa podzielono świat organizmów żywych?”

3. Podanie tematu i celów lekcji.

 Faza realizacyjna

 1.Nauczyciel dzieli klasę na 6 grup ( każda otrzymuje instrukcję, mają 7 min. na przygotowanie i jedna osoba przedstawia klasie zagadnienie).

 

I grupa czyta fragment tekstu o kształtach komórek bakterii (podr. wydawnictwa Nowa Era). i  jeden uczeń rysuje na tablicy, podpisuje nazwy bakterii,  pozostali uczniowie notują w zeszycie przedmiotowym.

II grupa czyta fragment tekstu z podręcznika o budowie komórki bakterii, jeden uczeń wymienia składniki komórki bakterii, pozostali zapisują, a następnie wykonują ćw.1 str. 117

III grupa czyta fragment tekstu z podręcznika  o odżywianiu,jeden uczeń opisuje sposoby odżywiania się bakterii (cudzożywne, pasożyty, saprobionty, samożywne), pozostali notują w zeszycie przedmiotowym.

IV grupa czyta fragment tekstu z podręcznika  o oddychaniu, jeden uczeń wyjaśnia na czym polega oddychanie tlenowe i beztlenowe u bakterii (fermentacja), pozostali notują.

V grupa czyta fragment tekstu z podręcznika  o rozmnażaniu bakterii, jeden uczeń omawia rozmnażanie przez podział i płciowe, pozostali notują.

VI grupa czyta fragment tekstu o roli bakterii  w przyrodzie i przedstawia klasie jednocześnie prezentuje produkty działania: np. jogurt, ser żółty, kiszone ogórki, encyklopedia zdrowia, itp.(wskazują działanie pozytywne i negatywne bakterii), formułują notatkę.

 

Faza podsumowująca

1. Nauczyciel sprawdza stopień opanowania przez uczniów materiału , zadając im pytania „Co  to są  Procaryota?”, „ Jakie są składniki  komórki bakterii?’

  

KARTA PRACY - Polecenia dla uczniów

I grupa czyta fragment tekstu o kształtach komórek bakterii i  jeden uczeń rysuje na tablicy, podpisuje nazwy bakterii:

1.Kształty komórek bakteryjnych

a)  pojedyncze –ziarenkowce, laseczki, krętki

b) skupienia komórek – kolonie: paciorkowce, gronkowce

 

II grupa czyta fragment tekstu z podręcznika ...