Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć otwartych z języka angielskiego w klasie pierwszej gimnazjum
Temat: Utrwalenie wiadomości o czasach present perfect i past simple; porównanie czasów
Cele operacyjne:
Uczeń zna okoliczności stosowania czasu present perfect i past simple
Uczeń zna odmianę czasowników nieregularnych (past i past participle)
Uczeń potrafi zbudować zdania w obydwu czasach
Uczeń potrafi wymienić określniki czasu
Uczeń potrafi opowiedzieć o swoich dotychczasowych doświadczeniach ( stosując czas present perfect) oraz potrafi opowiedzieć o konkretnych wydarzeniu z przeszłości (past simple)
Przebieg lekcji:
Powitanie/ rozgrzewka
Zabawa w kolejki
Uczniowie zostają podzieleni na 2 grupy i stają w kolejkach przodem do nauczyciela. Nauczyciel odczytuje losowo wybrane czasowniki nieregularne i każe podać ich odmianę w past simple. Punkt zdobywa ta drużyna, której reprezentant udzieli prawidłowej odpowiedzi lub odpowie szybciej niż uczeń z grupy przeciwnej. Zdobycie punktu daje możliwość opuszczenia kolejki. Wygrywa grupa, której członkowie szybciej usiądą na swoich miejscach.
Grę można powtarzać, np. do 3 wygranych. Druga runda może polegać na podaniu 3-ciej formy czasowników nieregularnych, itp.
Przebieg lekcji
Uczniowie pozostają w tych samych zespołach, w których grali. Liderem każdej z grup będzie osoba, która najszybciej i poprawnie odpowie na pytanie dodatkowe zadane przez nauczyciela. Jedna z grup od tej pory będzie ekspertami od czasu past simple, a druga od present perfect. Przez całą lekcję uczniowie będą zbierać punkty, które następnie będą zamienione na piątki i plusy.
Pierwszym zadaniem dla obydwu grup będzie wyrecytowanie wiersza o „swoim„ czasie
(wierszyki o czasach są autorstwa nauczycielki i były podane uczniom do nauczenia na początku II półrocza). Na podstawie rymowanek uczniowie z poszczególnych grup odpowiadają na pytania związane z zastosowaniem czasów.
(Pytania są losowane)
Liderzy grup biorą udział w zadaniu skonstruowanym na platformie Socrative. Logują się w serwisie i rozwiązują online test przygotowany przez nauczycielkę. Wyniki wyświetlane są na bieżąco dla wszystkich w klasie.
Obydwie grupy otrzymują te same zestawy zdań. Ich zadaniem jest zastanowienie się wspólnie, które zdanie sformułowane jest poprawnie i podanie wyjaśnienia. Nauczyciel przypomina uczniom na czym polega praca w zespole, zachęca ich do podzielenia się pracą, a następnie do wspólnego skonsultowania wyników.
Yesterday we’ve gone to the museum and then we’ve drunk some milkshake at a cafe.
Chris and Spike didn’t liked the show because the actors played very poorly.
I have never understanded a word in German.
Małgosia and Asia has polished their nails.
You sang in the concert last Saturday?
Zabawa utrwalająca powtórzony materiał- gra w kółko i krzyżyk
Nauczyciel rysuje ...