Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Zalewska
Data publikacji
2016-06-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Poezja A. Asnyka.
 Pobierz (docx, 19,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji dla klasy II Technikum

Temat lekcji

Poezja czasów niepoetyckich.

Cele ogólne wynikające z podstawy programowej

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

Uczeń rozumie teksty o skomplikowanej budowie; dostrzega sensy zawarte w strukturze

głębokiej tekstu; rozpoznaje funkcje tekstu i środki językowe służące ich realizacji;

ma świadomość kryteriów poprawności językowej.

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury.

Uczeń stosuje w analizie podstawowe pojęcia z zakresu poetyki; w interpretacji

tekstu wykorzystuje wiedzę o kontekstach, w jakich może być on odczytywany; poznaje

niezbędne dla lektury fakty z historii literatury i innych dziedzin humanistyki;

odczytuje rozmaite sensy dzieła; dokonuje interpretacji porównawczej.

III. Tworzenie wypowiedzi.

Uczeń buduje wypowiedzi o wyższym stopniu złożoności; stosuje w nich podstawowe

zasady logiki i retoryki; ma świadomość własnej kompetencji językowej.

Cele szczegółowe

Uczeń:

- Wyjaśnia pojęcie sonet

- określa rodzaj liryki i wskazuje charakterystyczne dla niego środki stylistyczne w wierszu Do młodych

- odnajduje w utworze elementy programu pozytywistycznego

- prezentuje opinię na temat pozytywistów i romantyków

przedstawioną wierszu przez Asnyka

- wskazuje w Sonecie cechy charakterystyczne dla tego gatunku literackiego

- analizuje sposób przedstawienia miłości w Sonecie

- interpretuje wiersze

Pomoce dydaktyczne:

* podręcznik do języka polskiego Ponad słowami, dział „Pozytywizm”, s. 138–139

Metody pracy:

- heureza

- problemowa

- praca z tekstem

- interpretacja i analiza

Formy pracy

- indywidualna i zbiorowa

Faza wstępna:

Przypomnienie cech literatury pozytywizmu

Literatura, w której dominuje epika ze względów światopoglądowych mająca trafić do szerszego grona odbiorców, teksty pisane językiem prostym, skierowane do każdego typu odbiorcy.

Biografia autora

Zapisanie tematu lekcji

Podanie celów lekcji

Faza właściwa

Odczytanie sonetu na głos

Utwór powstał w roku 1869 czyli tuż po klęsce powstania styczniowego

Określenie cech sonetu- jak zbudowany jest utwór? I jest to gatunek typowy dla jakiej epoki?

Barok, romantyzm

Co jest tematem utworu?

Jak przedstawiona jest miłość?

Z jaką epoką ma związek taki sposób przedstawiania miłości?

Z epoką romantyzmu świadczy o tym przede wszystkim charakterystyczna postawa podmiotu lirycznego

Odczytanie tekstu „Do młodych” na głos.

Utwór powstał w roku 1880 czym różni się od poprzedniego i jaki związek z biografią autora odnajdujecie?

Określenie podmiotu lirycznego i adresata tekstu

Podmiot liryczny ukryty, adresat tekstu określony w tytule

Określenie rodzaju liryki

Liryka zwrotu do adresata, liryka apelu, - kierowane są postulaty do adresata, charakterystyczne zwroty w formie rozkazującej

O co podmiot liryczny apeluje?

Jaki związek mają postulaty z programem pozytywistycznym?

Jaką opinię na temat pozytywistów i romantyków wyraża podmiot liryczny?

W swej twórczości Asnyk stawia na bezkonfliktową koegzystencję epok minionych i nadchodzących. Należy żyć przyszłością nie zapominając ...