Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Gawor
Data publikacji
2016-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
49

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

konspekt lekcji
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści


TEMAT: CZY MOŻLIWA JEST POEZJA PO OŚWIĘCIMIU?

Teksty:
T. Różewicz , Ocalony (podręcznik, s. 57-58).

Konteksty:
1. Słownik terminów literackich
2. Auschwitz. Pamięć dla przyszłości [w:] Teki edukacyjne IPN (wybór źródeł),
Warszawa 2003, s. 37, s. 41.
3. Z. Nałkowska, Medaliony.
4. T. Borowski, Opowiadania.

Cele lekcji:
Uczeń:
• zna wojenne losy Różewicza,
• określa problematykę wiersza,
• określa postawę podmiotu lirycznego,
• charakteryzuje kompozycję utworu,
• posługuje się pojęciami: wiersz wolny, rytmizacja, kompozycja klamrowa,

Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie
Przypomnienie tematyki ostatnich lekcji. Przywołanie relacji świadków wydarzeń wojennych. Refleksje na temat miejsca kaźni Polaków i innych narodów.
2. Odczytanie przez ucznia biografii Tadeusza Różewicza.
3. Lektura wiersza Ocalony.
4. Analiza utworu wg pytań:
• Kim jest podmiot liryczny wiersza? Scharakteryzuj jego sytuację.
• O czym zaświadcza podmiot liryczny?
• Jakie spustoszenie spowodowała wojna? W jaki sposób wpłynęła ona na stosunki między ludźmi? Jak bohater ocenia rzeczywistość, w której przyszło mu żyć? Co zamierza zrobić?
• Wskaż najważniejsze słowa-klucze i zinterpretuj je w kontekście całego utworu.
• Zbadaj kompozycję, wersyfikację i stylistykę wiersza.
• Jakie aluzje literackie odnajdujesz w utworze?
• Jak rozumiesz słowa „Szukam nauczyciela i mistrza”?
5. Ewaluacja. Piramida priorytetów utworzona przez uczniów metodą burzy mózgów.
Jakie powinny być działania „ocalonego”? Jakie wartości powinien „odświeżyć”?
6. Ocena pracy uczniów.
7. Praca domowa.
„Szukam nauczyciela i mistrza” – wybierz postać, która może stanowić autorytet moralny i duchowy dla młodych ludzi. Uzasadnij krótko swój wybór, podając 3 argumenty.

Załącznik 1.

|Podmiot liryczny, sytuacja liryczna. | |
|O czym zaświadcza podmiot liryczny? | |
|Ocena ludzi, świata. | |
|Słowa-klucze. | |
|Kompozycja, wersyfikacja, stylistyka. | |
|Aluzje literackie. | |

Załącznik 2.