Dodaj publikację
Autor
Monika Sadel
Data publikacji
2016-06-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wprowadzającej wyrażenie "be going to".
 Pobierz (docx, 17,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Data : 11.10.2013r.

Klasa: VI

Prowadzący : Monika Sądel

Czas trwania: jedna godzina lekcyjna

Temat zajęć: Konstrukcja gramatyczna: “be going to”.

Pomoce dydaktyczne : - podręcznik: J. Dooley, V. Evans – Starland 2,

- zeszyt ćwiczeń do podręcznika

- oprogramowanie do tablicy interaktywnej

Cele operacyjne

Uczeń wie:

kiedy zastosować konstrukcję gramatyczną „be going to”

( zamiary i plany na przyszłość oraz przewidywania i prognozy);

oraz jak zbudować zdanie twierdzące, pytające i przeczące z konstrukcją gramatyczna „be going to”.

Uczeń potrafi:

wykorzystać podane czasowniki oraz wstawić je do zdania w odpowiedniej formie przy użyciu konstrukcji „be going to”;

stworzyć zdanie pytające i przeczące do podanego zdania twierdzącego;

przetłumaczyć zdanie z języka polskiego na język angielski z użyciem konstrukcji „be going to”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Etapy lekcji

Realizowane treści

Czas trwania (w minutach)

Uwagi

FAZA WSTĘPNA

I.Wprowadzenie

1) Powitanie.

2) Sprawdzenie obecności oraz pracy domowej.

1

6

FAZA REALIZACJI

II.Część główna

a) ćwiczenie wstępne

b) uzyskiwanie nowych umiejętności

c) wykorzystanie umiejętności w praktyce

d) poszerzanie zasobu słownictwa

e*) ćwiczenia utrwalające

1. Podanie tematu zajęć oraz zapisanie na tablicy dwóch zdań w języku angielskim ilustrujących dwa użycia konstrukcji „be going to”

I am going to watch TV tonight.

Look! She is going to fall down!

Uczniowie z pomocą nauczyciela starają się odgadnąć z kontekstu zdań dwa użycia nowej konstrukcji gramatycznej. Zapisanie dwóch użyć konstrukcji „be going to” w formie krótkiej notatki do zeszytu przedmiotowego.

2. Tabelka gramatyczna, str.84 -uczniowie czytają zdania i je tłumaczą, zwracają uwagę na różnicę w budowie zdania twierdzącego, pytającego i przeczącego. Wzór użycia w zdaniu konstrukcji „be going to” zostaje zapisany w zeszycie przedmiotowym.

3.Uczniowie wykonują w podręczniku zadanie 2 ze str.84 (tworzenie zdań twierdzących przy użyciu konstrukcji „be going to” i odpowiedniego czasownika; plany i zamierzenia)– oraz zadanie 4 ze str.84 (podpisywanie obrazków zdaniami z konstrukcja „be going to” i odpowiednim czasownikiem; przewidywania i prognozy).

4.Uczniowie tworzą w zeszytach zdania o swoich planach z konstrukcją „be going to” oraz podanymi wyrażeniami: next Monday, tomorrow, next weekend, next week, tomorrow evening.

5.Uczniowie pracują w parach zadając sobie nawzajem pytanie: What are you going to do this afternoon? Kilka par uczniów przedstawia swój dialog na forum klasy.

6.Uczniowie wykonują na tablicy interaktywnej zadanie 5 ze str.54 w zeszycie ćwiczeń. Układają słowa w odpowiedniej kolejności, aby utworzyć poprawne zdania z konstrukcją „be going to”.

* (opcjonalnie, w przypadku bardzo sprawnego wykonywania zadań): ćwiczenie 4 ...