Dodaj publikację
Autor
Eliza Kubiak
Data publikacji
2016-07-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
69

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz ten jest pomocny nauczycielom pracującym w klasie integracyjnej w celu nauczenia umiejętności rozwiązywania problemów klasowych, a w klasach integracyjnych są one bardziej specyficzne.
 Pobierz (doc, 35,5 KB)

Podgląd treści


Temat: Analiza problemu klasowego
Cele:
Uczniowie dokonują analizy problemu klasowego
Uczniowie wiedzą jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
Uczniowie planują działania naprawcze w klasie.

Metody: praca w grupach, dyskusja

Materiały: kartki z pytaniami, kartki, długopisy,
Przebieg lekcji:

1. Sformułowanie problemu
Aby klasa mogła rozwiązać swój problem musi skupić się na jego dogłębnym i całkowitym zrozumieniu. Członkowie powinni zastanowić się nad poszczególnymi elementami sytuacji problemowej. Jednak zanim przejdziemy do analizy problemu musimy sformułować jego treść. Problem powinien mieć postać możliwie krótkiego jasnego pytania. Przykładowe pytanie problemowe może brzmieć: „Jak sprawić, aby poprawić wyniki w nauce w naszej klasie?”

1. Analiza Problemu
Nauczyciel dzieli klasę na 6 grup Każda z grup odpowiada na poszczególne pytania:
Grupa 1: Co? Co to jest za problem? Co się za nim kryje? Co się stanie, jeśli go zignorujemy?
Grupa 2: Kiedy? Kiedy się to zaczyna? Kiedy to się dzieje? Kiedy do tego nie dochodzi? Kiedy dadzą się odczuć tego konsekwencje? Kiedy trzeba to rozwiązać?
Grupa 3: Kto? Kogo to dotyczy? Na kogo to ma wpływ? Kto do tego doprowadza?
Kto to podtrzymuje? Kto może pomóc w znalezieniu rozwiązania?
Grupa 4: Jak? Jak to się dzieje? Jak można spojrzeć na to z różnych punktów widzenia?
Jak można to zmienić? Jak poznam, że to rozwiązaliśmy?
Grupa 5: Gdzie? Gdzie się to odbywa? Gdzie się zaczyna? Gdzie jeszcze do tego dochodzi? Gdzie szukać pomocy w rozwiązaniu?
Grupa 6: Dlaczego? Dlaczego to jest ważne? Dlaczego do tego dochodzi? Dlaczego trwa nadal?
Uczniowie w grupach mają za zadanie jak najbardziej precyzyjnie udzielić odpowiedzi na poszczególne pytania. Następnie wszystkie odpowiedzi są zapisywane na jednej zbiorczej karcie analizy problemu. Załącznik 1.

2. Szukanie rozwiązań i planowanie działań naprawczych.
Klasa wspólnie podejmuje wnioski z przeprowadzonej analizy oraz rozważa, co należ zrobić, aby problem został rozwiązany w klasie. Wnioski są spisywane na kartce, ustalane są nowe zasady w klasie oraz podział zadań prowadzących do rozwiązania problemu. Pod tym podpisują się wszyscy uczniowie z klasy. Nauczyciel dba, właściwą atmosferę w klasie, pilnuje, aby emocje nie wzięły górę nad uczniami podczas analizy problemu klasowego.

Załącznik 1.
Problem klasy……….: …………………………………………
|Co? | |
|Kiedy? | |
|Kto? | |
|Jak? | |
|Gdzie? | |
|Dlaczego? | |
| | |
| | |