Dodaj publikację
Autor
Anna Kucharska
Data publikacji
2016-07-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

1. Jaką szkołę wybrać po gimnazjum? 2. Doradztwo zawodowe dla gimnazjalistów 3. Co po gimnazjum: Czym się kierować przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej? 4. Co po gimnazjum: jak przebiega rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych?
 Pobierz (docx, 22,0 KB)

Podgląd treści

Wybór szkoły i zawodu – referat na spotkanie Zespołu Wychowawczego.

Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

Uczeń może wybrać spośród trzech opcji: liceum ogólnokształcące, szkoła zawodowa lub technikum. Poniżej przedstawiam skrót na temat wyżej wymienionych szkół:

Liceum ogólnokształcące: nauka w liceum ogólnokształcącym trwa trzy lata i kończy się egzaminem maturalnym. Liceum ogólnokształcące daje uczniom możliwość podjęcia nauki przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Oznacza to, że nauka z nich odbywa się w większym wymiarze godzin i z rozszerzonego zakresu materiału. Licea oferują kształcenie na przykład w klasach humanistycznych czy matematycznych lub przyrodniczych. Można również podjąć naukę np. w klasie dwujęzycznej lub sportowej. Po zakończeniu liceum ogólnokształcącego absolwent może kontynuować kształcenie w szkole wyższej lub policealnej, czego warunkiem jest zdanie egzaminu maturalnego.

Technikum: nauka w technikum trwa cztery lata i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, a także egzaminem maturalnym. Uczeń technikum będzie się uczył przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym, które wiążą się ze zdobywanym zawodem. Technikum jest odpowiednie dla młodych ludzi, którzy na tym etapie wiedzą już jaki zawód chcieliby podjąć w przyszłość. Zdanie egzaminu maturalnego stwarza możliwość podjęcia studiów.

Zasadnicza szkoła zawodowa: nauka w szkole zawodowej trwa trzy lata. Jest najczęściej wybierana przez młodych ludzi, którzy chcą szybko się usamodzielnić i podjąć pracę zawodową. Po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, uczeń może podjąć pracę w zawodzie. Szkoła zawodowa nie pozwala jednak na przystąpienie do egzaminu maturalnego. W tej sytuacji konieczne jest podjęcie nauki w liceum dla dorosłych, po którym można podejść do egzaminu maturalnego.

Decyzja o szkole po gimnazjum nie należy do łatwych. Szesnastolatek kończący gimnazjum często nie ma jeszcze sprecyzowanych ostatecznie zainteresowań i zwyczajnie nie wie, co chce robić w życiu. Liceum ogólnokształcące daje wykształcenie ogólne i pozwala tę decyzję nieco odłożyć. Po tej szkole nastolatek zdaje egzamin maturalny i przystępuje do wyboru studiów. Jest to możliwe również po technikum i szkole zawodowej, jednak tutaj młody człowiek musi poświęcić znaczną część czasu na kształcenie w kierunku wybranego zawodu. Warto więc się dobrze zastanowić - oczywiście wspólnie ze swoim gimnazjalistą i porozmawiać o wyborze szkoły.

Doradztwo zawodowe dla gimnazjalistów

Wybór liceum ogólnokształcącego z konkretnym rozszerzonym profilem, szkoły zawodowej czy technikum, wymaga od młodych ludzi, przynajmniej wstępnie, podjęcia tak ważnej decyzji jaką jest kierunek zawodowy, który decyduje o przyszłości dziecka. Rozmowa z doradcą zawodowym może okazać się dobrą okazją nie tylko do pomocy w podjęciu decyzji o przyszłym zawodzie, ale również do zapoznania się z rynkiem pracy i edukacyjnym.

Co po gimnazjum: Czym się ...