Dodaj publikację
Autor
Anna Kucharska
Data publikacji
2016-07-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

False Friends
 Pobierz (docx, 23,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji języka angielskiego

Prowadzący –

Data – 26.01.2015r.

Klasa – 15 - osobowa grupa uczniów z kl. IIb i IIc

Temat: False friends – working with words (“Fałszywi przyjaiele” - praca ze słownictwem).

Cele lekcji:

ogólne:

- Uczeń ma świadomość językową - różnic i podobieństw między językiem angielskim i językiem polskim;

szczegółowe:

Uczeń:

- stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa),

- korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. ze słownika dwujęzycznego w celu tłumaczenia angielskich słów, które mają identyczny lub podobny zapis, brzmią podobnie do polskich, mają takie samo lub inne znaczenie,

- wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem (np. korzystanie ze słownika, prowadzenie notatek, zapamiętywanie nowych wyrazów);

- poprawnie wymawia poznane słownictwo,

- aktywnie współpracuje w grupie,

Środki dydaktyczne:

podręcznik i zeszyt ćwiczeń English Explorer 3, karta pracy – tabela, magnetofon, płyta CD, słowniki polsko-angielskie.

Formy pracy:

praca z całą grupą uczniów, praca uczniów w parach, indywidualna praca uczniów.

Techniki pracy:

W czasie ćwiczenia poszczególnych sprawności nauczyciel korzysta z następujących technik nauczania:

- mówienie: zadawanie pytań i udzielanie na nie odpowiedzi; omawianie różnic pomiędzy językami, zadania oparte na uzupełnianiu luk informacyjnych; ćwiczenie wymowy - chóralne i indywidualne powtarzanie za nauczycielem;

- słuchanie: podawanie usłyszanego wyrazu; wypełnianie tabeli;

- czytanie: wybieranie właściwego elementu; wypełnianie tabeli brakującą informacją;

- pisanie: uzupełnianie tabeli;

Metody pracy:

metoda dedukcyjna; task based teaching: burza mózgów; praca z tekstem słuchanym i czytanym w celu znalezienia określonej informacji; praca uczniów w grupach, praca ze słownikiem;

Przebieg lekcji:

Faza organizacyjna

1. Powitanie uczniów

2. Sprawdzenie listy obecności

3. Zapis tematu lekcji

Faza wstępna

Nauczyciel wyjaśnia uczniom temat i cel lekcji.

Rozgrzewka językowa.

Faza główna

Nauczyciel prezentuje uczniom tekst w języku angielskim, w którym uczniowie znajdują wyrazy, które wyglądają podobnie do polskich wyrazów.

Uczniowie wypisują na tablicy zaznaczone wyrazy i wspólnie z nauczycielem decydują czy mają one podobne znaczenie w języku angielskim.

Nauczyciel wyjaśnia uczniom ćwiczenia, w których uczniowie poznają kolejne wyrazy z zakresu „false friends”. Uczniowie otrzymują kartę pracy z wypisanym słownictwem z tych ćwiczeń i tłumaczą je indywidualnie korzystając ze słownika. Nauczyciel czuwa nad poprawnością zadania.

Uczniowie głośno odczytują ćwiczenia - sprawdzają z nauczycielem poprawność tłumaczonych wyrazów i wykonywanych ćwiczeń.

Faza podsumowująca

Uczniowie głośno czytają słownictwo wypisane na tablicy i karcie pracy.

Nauczyciel zadaje i objaśnia uczniom pracę domową.

Zakończenie

Pożegnanie uczniów.

Similar English words to Polish words:

tiger, lion, anaconda, bison

symbolic

natural

construction

sport

devastation

local

botanist

declare

region

English word

Translation

Similar Polish word

Translation

1

objective

Cel,obiekt,

przedmiotowy, rzeczowy ...