Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć
Temat: Dawno, dawno temu...
Poziom: Elementary
Wiek: 12
Cele: motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez odgrywanie krótkich scenek, rozwijanie sprawności językowej mówienia i czytania, rozwijanie współpracy w parach i grupie
Czas: 45 minut
Materiały: magnesy; kolorowe obrazki przedstawiające bohaterów różnych bajek (np. Księżniczka na ziarnku grochu, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków, Czerwony Kapturek); tabelka z tytułami bajek w języku angielskim oraz zestaw charakterystycznych przedmiotów lub osób pochodzących z bajek np. lustro, krasnoludki, jabłko, macocha, poduszki itp. (załącznik 1); krótkie zdania wypowiadane przez postacie z bajek (załącznik 2); praca domowa- fragmenty bajki z lukami do uzupełnienia podanymi wyrazami oraz brakującymi tytułami utworów (załącznik 3)
Przebieg lekcji
Rozgrzewka językowa: (5 minut)
Nauczyciel przyczepia do tablicy obrazki prezentujące postacie z różnych bajek, pyta uczniów czy rozpoznają bajki z których one pochodzą oraz ich głównych bohaterów. Jeśli uczniowie podają polskie tytuły bajek, nauczyciel wypowiada ich angielskie odpowiedniki, zapisując je na tablicy. W dalszej części, nauczyciel ponownie odczytuje tytuły, prosząc klasę o ich powtórzenie. Następnie powtarzają indywidualnie uczniowie. Nauczyciel pyta uczniów, czy znają ich fabułę oraz czy znają inne postacie pochodzące z tych bajek. Prowadzący zajęcia pomaga uczniom w razie jakichkolwiek trudności.
Ćwiczenie 1
Nauczyciel rozdaje uczniom tabelkę z tytułami czterech bajek (załącznik 1). Pod tabelką znajdują się wyrazy charakterystyczne dla danej bajki. Zadaniem uczniów jest umieszczenie ich pod odpowiednim tytułem. Uczniowie pracują indywidualnie. Następnie nauczyciel sprawdza odpowiedzi z całą klasą.
Ćwiczenie 2 ( 35 minut)
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Każdy uczeń z grupy otrzymuje parę krótkich zdań- wypowiedzi postaci z bajek (załącznik 2). W prawym górnym rogu napisana jest postać z bajki jaką otrzymał. Zadaniem uczniów jest uporządkowanie wszystkich zdań, tak aby powstał krótki dialog pochodzący z danego utworu. Następnie uczniowie ćwiczą dialogi w grupach. Należy pamiętać o słabszych uczniach znajdujących się w danej grupie np. poprzez przekazanie takiej osobie łatwiejszej i krótszej kwestii lub zamiast odgrywania roli z pamięci można zaproponować odczytanie danej partii. Po ukończeniu pracy w grupach, nauczyciel prosi ochotników o odegranie danej scenki klasie (uczniowie mogą posłużyć się w tym miejscu całą gamą pomysłów, tak aby przedstawienie wydawało się bardziej ciekawe np. poprzez rekwizyty znajdujące się w danej sali lekcyjnej, mimikę, gesty itp.). Podczas całego ćwiczenia nauczyciel wnikliwie obserwuje uczniów służąc wsparciem. Na koniec nauczyciel dokonuje krótkiej oceny poprzez zaakcentowanie mocnych stron danej grupy np. umiejętność pracy zespołowej, ewentualnie omawia poważniejsze błędy.
Praca domowa:
Nauczyciel rozdaje uczniom fragmenty pochodzące z danej bajki z brakującymi wyrazami ...