Dodaj publikację
Autor
Marzena Kamińska
Data publikacji
2016-08-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
88

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zawiera działania, które odnoszą się do kluczowych umiejętności, tj. praca w zespole, uczenie się od siebie, indywidualizacja, myślenie matematyczne. W trakcie lekcji pojawiają się elementy oceniania kształtującego i korelacja międzyprzedmiotowa. Uczniowie powinni przed zajęciami wysłuchać w domu piosenki "Dzik" z filmu "Akademia Pana Kleksa" (elementy lekcji odwróconej). W czasie lekcji zostanie wykorzystany wiersz "Zoologiczny talent" Igora Sikiryckiego.
 Pobierz (doc, 49,5 KB)

Podgląd treści


Marzena Kamińska

Temat lekcji: Porównujemy świat zwierząt i ludzi.

Cele kształcenia- wymagania ogólne.

I Analiza i interpretacja tekstów kultury.

Uczeń rozwija sprawność (…) rozumienia znaczeń dosłownych i prostych znaczeń przenośnych; zdobywa świadomość języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji.

II Analiza i interpretacja tekstów kultury.

Uczeń poznaje teksty kultury odpowiednie do stopnia rozwoju emocjonalnego i intelektualnego; uczy się je odbierać świadomie i refleksyjnie; kształtuje świadomość istnienia w tekście znaczeń ukrytych.

Treści nauczania – wymagania szczegółowe.

Uczeń

I.1.7. wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio (ukryte);

I.1.8. rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi;

I.1.9. wyciąga wnioski wynikające z przesłanek zawartych w tekście.

Uczeń:

II.1.2. konfrontuje sytuację bohaterów z własnymi doświadczeniami;

II.1.3. wyraża swój stosunek do postaci;

III. 1. 10. ocenia bohaterów.

Zalecane warunki i sposoby realizacji.

Rozwijanie w uczniu ciekawości świata.

Motywowanie do samokształcenia.

Rozwijanie słownictwa z różnych kręgów tematycznych.

Przyjazne towarzyszenie uczniowi w budowaniu spójnej wizji świata i uporządkowanego systemu wartości.

Formy pracy:

- praca w grupach,

- praca w parach.

Metody:

elementy lekcji odwróconej,

puzzle językowe,

elementy dramy,

zadawanie pytań,

waga wartości,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

- piosenka z filmu „Akademia Pana Kleksa” – utwór „Dzik”,

- płyta z nagraniem wiersza I. Sikiryckiego „Zoologiczny talent”,

- manekin,

- karty pracy.

Konstrukcja lekcji

w oparciu o program wychowawczy szkoły (odwołanie się do szkolnych zasad,

przypomnienie wartości i tegorocznego przesłania)

oraz

najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej (umiejętności pracy zespołowej, uczenia się od siebie, indywidualizacji, myślenia matematycznego, korelacji międzyprzedmiotowej, oceniania kształtującego).

Przebieg lekcji:

|DZIAŁANIA NAUCZYCIELA |DZIAŁANIA UCZNIÓW |
|Powitanie. |Wszystkim osobom, które znamy i nauczycielom mówimy „Dzień dobry”. |
| | |
| |Odwołanie do szkolnych zasad i wartości (odpowiedzialność). |
|Sprawdzenie obecności i stopnia wykonania zadania domowego | |
| |Zapis tematu, powtórzenie celów. |
|Zapis tematu lekcji. | |
|Podanie celów lekcji. | |
| | |
| |Praca w parach. Odtwarzanie informacji zawartych |
|Rozdanie kart pracy dot. zadania domowego. |w tekście piosenki (tabela). |
| | |
| | |
| | |
|Włączenie piosenki „Dzik”. |Praca w grupach. |
| |Podział ról grupowych. |
| |Porównanie zebranych wiadomości, wspólne uzupełnianie tabeli. |
| | |
| | |
| |Praca w grupach – porządkowanie puzzli językowych. Układanie zdań. |
|Rozdanie puzzli językowych. | |
| | |
| |Zadawanie pytań. Odwołanie do szkolnych wartości. |
| | |
|Przyniesienie manekina. | |
| | |
| | |
| |Praca w grupach – waga wartości. |
| |Ocena bohatera. |
|Włączenie tekstu wiersza. |Prezentowanie oceny bohatera na forum klasy przez grupowego sprawozdawcę. |
| | |
| | |
| |Wybór zadania. |
| |Praca indywidualna i w grupach eksperckich. |
| |Prezentacja zadań. |
|Rozwieszenie propozycji indywidualnych zadań zgodnych z | |
|zainteresowaniami. | |
| |Kciuki w górę lub w dół. |
| | |
| | |
|Podsumowanie. Powrót do celów lekcji. |Poszukiwanie w kieszeniach manekina zadań domowych. |
| | |
| | |
|Zadanie domowe: obowiązkowe, dla chętnych. |„Poklepanie ...