Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Temat zajęć : Woda i jej właściwości.
Cel ogólny:
- poznanie właściwości wody,
- zapoznanie z trzema stanami skupienia wody,
- wdrażanie do oszczędnego gospodarowania wodą.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia trzy stany skupienia wody,
- potrafi przeprowadzić proste doświadczenia i formułuje wnioski,
- bada, które substancje rozpuszczają się w wodzie.
Metody:
Podające : rozmowa kierowana, objaśnianie nauczyciela.
Poszukująca: rozmowa, dyskusja.
Praktycznego działania: ćwiczenia praktyczne, wykonywanie doświadczeń.
Aktywizujące: zagadki.
Formy:
- praca zbiorowa jednolita,
- praca grupowa zróżnicowana,
- indywidualna jednolita
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Zaprezentowanie tematu zajęć.
O czym będziemy dzisiaj rozmawiać? Objaśni wam to zagadka :
Służy do picia
Służy do mycia.
Bez niej nie byłoby
Na Ziemi życia...
- Dziś porozmawiamy o tym, w jakich postaciach – a inaczej mówiąc – w jakich stanach skupienia
występuje woda w przyrodzie. Uświadomimy sobie jak krąży. Jest to ważne aby zrozumieć ,
dlaczego woda zmienia stan skupienia i od czego to zależy.
II. Obserwacja stanów skupienia wody.
LÓD
Uczniowie określają właściwości lodu na podstawie przeprowadzonego doświadczenia, odpowiadają na pytania.
- Jaki lód ma kolor? ( biały, przezroczysty).
Jaka jest jego powierzchnia dotyku? ( śliska, gładka).
Czy łatwo go rozbić? (cienki kawałek lodu jest kruchy, gruby jest twardy).
Czy można określić jego kształt? ( inny kształt ma lód z talerzyka, inny z kubeczka a jeszcze inny z foremki do piasku).
Z czego powstaje lód?
A teraz, gdy przekładamy lód do różnych naczyń – jego wygląd, kształt lodowych kawałków zmienia się? (nie).
Możemy więc sformułować jakiś wniosek?
Lód jest ciałem stałym.
- Czy wiecie w jakiej temperaturze lód zaczyna się topić? Możemy to sprawdzić przy pomocy
specjalnego termometru.
Gdy lód się topi co powstaje? (woda).
Sprawdźmy gdzie szybciej lód topnieje – w miejscu ciepłym czy chłodniejszym.
Tyle samo kostek lodu wrzucam do 2 szklanek. Jedną z nich postawię na parapecie za oknem, zaś drugą na kaloryferze. Za chwilę zobaczymy w której z nich lód szybciej stopniał.
Wrzucimy teraz kostki lodu do wody. Co dzieje się z lodem? Czy topią się na dnie? (nie, pływają na powierzchni wody).
Dlaczego lód pływa po powierzchni wody? (bo jest lżejszy).
Jakie są skutki tego zjawiska w przyrodzie? ( na wiosnę po rzekach pływa kra).
Lód topi się w temperaturze 0ºC. Im jest cieplej, tym szybciej się topi. Lód jest lżejszy od
wody. Zamarzając zwiększa swoją objętość.
- Czy lód tylko topnieje przez zmianę temperatury?
- Co się stanie jak na jedną kostkę lodu wysypiemy sól?
- Podajcie przykłady takich sposobów topnienia lodu ( posypywanie chodników, ulic).
Woda może zmieniać stan skupienia nie tylko pod wpływem temperatury. Lód topi się również pod wpływem nacisku ...