Dodaj publikację
Autor
Halina Kuryś
Data publikacji
2016-08-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
206

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie III. Dotyczy powtórzenia redagowania pracy stylem argumentacyjnym, zostały dostosowane do zagadnień teoretycznych odpowiednie ćwiczenia.
 Pobierz (doc, 56,5 KB)

Podgląd treści


KLASA: III b

DATA: 24 V 2016

TEMAT: Jak pisać, aby przekonać? – styl argumentacyjny,

CELE OPERACYJNE LEKCJI:
Cel główny: uczeń stosuje styl argumentacyjny

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia najważniejsze cechy stylu argumentacyjnego
- redaguje wstęp pracy (rozprawka) zawierający tezę i hipotezę
- zapisuje argumenty na wskazany temat
- nadaje cechy stylu argumentacyjnego neutralnemu tekstowi

TYP LEKCJI: ćwiczeniowa

METODA NAUCZANIA:
- okazjonalnych ćwiczeń sprawnościowych
- instrukcji i norm

FORMA PRACY UCZNIÓW:
- zbiorowa
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy

PRZEBIEG LEKCJI:
Czynności wstępne: (ok. 5 min.)

Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności uczniów, podanie tematu oraz celu lekcji, wzbudzenie pozytywnego nastawienia uczniów do nowego materiału.

Część główna lekcji: (ok. 35 min.)
Uczniowie:
- wspólnie przypominają cechy stylu argumentacyjnego (w oparciu o zad. 1);

Ćw. 1 Podkreśl cechy stylu argumentacyjnego:
metaforyczność rzetelność, poetyckość, obiektywizm, subiektywizm, odwołania do tekstów (np. lektur), opisy i dialogi, precyzyjność, słownictwo potoczne, streszczenie utworu, cytaty, akapity.

- następnie wprowadzają słownictwo argumentacyjne do tekstu, który jest pozbawiony spójności (w oparciu o zad. 2);

Ćw. 2 Poznaj słownictwo typowe dla stylu argumentacyjnego.
Wiele osób twierdzi, że… Ale czy tak jest na pewno? Spróbujmy to rozważyć.; sądzę, że…; uważam, że…; warto zaznaczyć, że…; co więcej, …; jestem przekonany, że…; należy zwrócić uwagę na…; po pierwsze, …, ponadto…; z całą pewnością mogę stwierdzić, że…; z kolei przejdę do…; chociaż…, to jednak…; przytoczone argumenty pozwalają wyciągnąć wniosek, że….

Podanemu niżej tekstowi brakuje spójności i nie ma on charakteru argumentacyjnego. Wprowadź do niego słownictwo typowe dla rozprawki, aby zlikwidować te braki. Zaznacz, w którym miejscy wprowadziłbyś akapity.

Nie suknia zdobi człowieka. Znaczna część moich koleżanek i kolegów ślepo podąża za modą.
Wydają zbyt wiele pieniędzy na ubrania i gadżety. Teraz, gdy mamy 15 lat, trudno jest uwierzyć w
prawdziwość tego przysłowia. Nikt nie lubi się wyróżniać. Każdy chce dobrze wyglądać. Dorośli
często powtarzają nam, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Ubiór jest tu mało ważny. To, co
mamy w głowie, jest najistotniejsze. Nie zaprzyjaźniłabym się z kimś, kto ładnie wygląda, ale jest
niemiły. Wiem, że najważniejsze jest to, aby być dobrym człowiekiem.
Uczniowie:
- podają różnice między tezą a hipotezą;
- podają elementy, które muszą znaleźć się we wstępie (stanowisko), argumencie (wprowadzenie, rozwinięcie, podsumowanie) i zakończeniu (podsumowanie, potwierdzenie stanowiska);
- redagują wstęp (w oparciu o zad. 3) oraz argument (zad. 4).

Ćw. 3 Poniżej masz wypisane argumenty (nierozwinięte). W zeszycie napisz do nich wstęp, będący tezą lub hipotezą.

a) Przede wszystkim warto zaznaczyć, że samolot to najszybszy środek transportu. O wiele szybciej dotrzemy do celu droga powietrzną niż lądową.
Nie można także ...