Dodaj publikację
Autor
ewa kisielewska
Data publikacji
2016-09-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
178

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zawiera krótki scenariusz zajęć na temat praw dziecka.
 Pobierz (docx, 17,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w klasie III

Temat: Prawa dziecka- moje prawa.

Cel ogólny: uświadomienie uczniom, że jako dzieci mają swoje prawa

Cele operacyjne (uczeń):

Wie, że wszyscy ludzie mają prawa i obowiązki;

Potrafi sformułować kilka praw dziecka;

Zna osoby i instytucje, do których może zwrócić się o pomoc, jeśli jego prawa zostaną naruszone;

Rozumie, że każde prawo wiąże się z obowiązkiem przestrzegania go również w stosunku do innych;

Respektuje prawa innych, zarówno dorosłych, jak i dzieci;

Metody pracy: słowna, praca z tekstem, elementy dyskusji;

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne: krzyżówka, ilustracje i podpisy, tekst wiersza M. Strzałkowskiej, kartki do pracy w parach, prezentacja multimedialna „ Znamy swoje prawa”.

Przebieg zajęć:

Powitanie i czynności organizacyjne.

Rozwiązanie krzyżówki (hasło: prawa dziecka)

Praca w grupach dwuosobowych - uczniowie dobierają podpisy do ilustracji przedstawiającej niektóre prawa dziecka.

Czytanie wiersza M. Strzałkowskiej „ Prawa dziecka” i rozmowa z uczniami na temat praw dziecka opisanych w wierszu oraz czy prawa dziecka zawsze są przestrzegane.

Praca w grupach dwuosobowych: uczniowie otrzymują kartki z sytuacjami dotyczącymi nieprzestrzegania praw dziecka, ich zadaniem jest głośne odczytanie tekstu i stwierdzenie, jakie prawa dziecka w tej sytuacji nie są przestrzegane. Następnie wszyscy uczniowie zastanawiają się, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Prezentacja multimedialna „ Prawa dziecka”- zwrócenie uwagi na osoby i instytucje, do których można zwracać się o pomoc.

Omówienie pracy domowej.

Zakończenie zajęć:

Dowiedziałem się, że…….

Wiem, że mam prawo do…….

Jeśli prawa dziecka nie są przestrzegane mogę zwrócić się do…..

Ja mam prawa, ale inni………