Dodaj publikację
Autor
Maria Błaszak
Data publikacji
2016-10-02
Średnia ocena
5,00
Pobrań
166

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zawiera hasła związane z drukiem książki, aforyzmy o książkach, elementy budowy książki.
 Pobierz (docx, 18,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: Budowa książki.

Prowadząca Maria Błaszak

Cele operacyjne:

Uczeń:

Zna historię książki,

Rozumie i potrafi wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z dziejami książki,

Wypowiada się poprawnie w pierwszej osobie liczby pojedynczej,

Układa wyrazy według alfabetu,

Zna budowę książki,

Odczytuje i poprawnie parafrazuje wybrane aforyzmy.

Metody i formy pracy:

elementy dramy (uczeń w roli hasła),

praca indywidualna,

pogadanka,

burza mózgów,

podająca.

Środki dydaktyczne:

kartki z wypisanymi hasłami (zał. nr 1 ),

kartki z aforyzmami o książkach ( zał. nr 2 ),

ulubione książki dzieci,

magnesy.

Zadania:

samodzielne organizowanie pracy,

rozwiązywanie zadań,

prezentacja wyników.

Przebieg lekcji:

Powitanie, sprawdzenie obecności.

Zapisanie tematu lekcji i podanie jej celów.

Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji o historii książki.

Uczniowie wchodzą w rolę hasła, prezentują wypowiedzi w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Porządkowanie hasła zawieszone na tablicy w kolejności alfabetycznej i zapisują je w zeszycie.

Nauczyciel zapoznaje uczniów z budową książki ( zał. nr 3 ).

Dzieci otrzymują aforyzmy i próbują je sparafrazować, rozwinąć, uzasadnić oraz wklejają je do zeszytu.

Uczniowie odpowiadają na pytanie: O co prosiłaby książka swego czytelnika, gdyby umiała mówić?

Podsumowanie lekcji. Chętny uczeń przedstawia samodzielnie budowę książki.

Zapisanie zadania domowego.

Zadanie domowe

Zachęć kolegę do przeczytania twojej książki.

Czas

Jedna godzina lekcyjna

Załącznik nr 1

Hasła związane z dziejami książki:

Atrament,

Czcionka,

Druk,

Inicjał,

Margines,

Miniatura,

Papier,

Pergamin,

Pióro,

Tytuł,

Zecer.

Na drugiej stronie kartki umieszczone są słownikowe wytłumaczenia tych wyrazów, które uczniowie przedstawiają w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Atrament m IV, D.-u „roztwór barwny zawierający różne składniki chemiczne, służący do pisania i kreślenia”.

Czcionka ż III, lm D. –nek „odlany z metalu słupek w kształcie prostopadłościanu, którego górna powierzchnia daje w druku odbitkę litery lub znaku drukarskiego”.

Druk m III, D.-u „proces sporządzania odbitek z formy drukarskiej przy użyciu farb graficznych”.

Inicjał m IV, D. –u „litera rozpoczynająca rozdział lub poszczególne ustępy tekstu, zwykle większa, wykonana w sposób ozdobny”.

Margines m IV „nie zapisany lub nie zadrukowany brzeg kartki”.

Miniatura ż IV „barwny obrazek, inicjał zdobiące rękopisy”

Papier m, D. –u „produkt w postaci cienkich arkuszy wyrabiany ze spilśnionych surowców włóknistych”.

Pergamin m IV, D. –u „odpowiednio wyprawiona skóra barania, ośla lub cielęca używana dawniej do pisania i oprawy książek”.

Pióro n III „narzędzie do pisania, dawniej z pióra ptasiego lub z trzciny, później metalowe, osadzone na specjalnej obsadce”.

Tytuł m IV, D. –u „nazwa książki, dzieła lub poszczególnych rozdziałów”.

Zecer (niem. Setzer) pracownik drukarni składający tekst”.

Załącznik ...