Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: K im był Syzyf?
Prowadząca Maria Błaszak
Cele operacyjne:
uczeń porządkuje plan wydarzeń,
potrafi samodzielnie określić, kim był Syzyf,
redaguje zaproszenie,
buduje akrostych,
rozumie, czym jest śmierć dla człowieka.
Metody i formy pracy:
praca w grupach,
twórcze rozwiązywanie problemu.
Środki dydaktyczne:
mit o Syzyfie W. Markowskiej, szary papier, mapa starożytnej Grecji, pisaki, magnesy do tablicy, plan wydarzeń ( zał. nr 1), akrostych (zał. nr 2)
Polecenia dla grup:
Z rozsypanki ułóżcie chronologię wydarzeń i określcie, kim był Syzyf?
Budując akrostych o Syzyfie, określcie jego cechy.
Przeciwko czemu buntuje się Syzyf i jakie znaczenie dla ludzkości miało uwięzienie bożka śmierci Tanatosa?
Przebieg lekcji:
Powitanie, sprawdzenie obecności.
Podanie tematu lekcji, celów lekcji .
Podział na grupy.
Pierwsze zadanie dla grup i prezentacja wyników.
Drugie zadanie dla grup i prezentacja wyników.
Trzecie zadanie dla grup i prezentacja wyników.
Ocena rezultatów pracy w grupach.
Zapisanie notatki z lekcji w postaci wybranego akrostychu.
Zadanie domowe
Zeus organizuje ucztę na Olimpie. W jego imieniu zredaguj zaproszenie dla Syzyfa.
Czas jedna jednostka lekcyjna.
Plan wydarzeń - załącznik nr 1
Opis Koryntu.
Plotkowanie o bogach.
Kradzież nektaru i ambrozji.
Wypaplanie tajemnicy boskiej.
Skazanie Syzyfa.
Niewyprawienie pogrzebu przez Merope.
Płacz władcy w podziemnym królestwie
Powrót na ziemię z Tanatosem.
Uwięzienie bożka śmierci.
Posłanie Hermesa na ziemię.
Uwolnienie Tanatosa.
Ukaranie Syzyfa.
Akrostych – załącznik nr 2
S PRYTNY
PRZEBIEGŁ Y
Z APOBIEGLIWY
PODSTĘPN Y
WYRA F INOWANY
Inne cechy Syzyfa: chytry, gadatliwy, pyszałkowaty.