Dodaj publikację
Autor
Maria Błaszak
Data publikacji
2016-10-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
172

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zawiera analizę wiersza, pytania do adresata i nadawcy wiersza, przykładowe wpisy do pamiętnika.
 Pobierz (docx, 16,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Prowadząca: Maria Błaszak

Temat: Tęsknota Juliusza Słowackiego za krajem na podstawie wiersza „W pamiętniku Zofii Bobrówny”.

Cele -uczeń potrafi:

na podstawie wiersza określić adresata i nadawcę wypowiedzi lirycznej,

nazwać uczucia osoby mówiącej w wierszu,

odczytać intencję wypowiedzi,

wyszukać środki poetyckie.

Metody i formy pracy:

pogadanka heurystyczna,

praca indywidualna,

metoda poszukująca,

praca w parach.

Środki dydaktyczne:

Kartki z pamiętnikowymi rymowankami, płyta CD z tekstem wiersza, słownik języka

polskiego, paski papieru z wypisanymi pytaniami.

Przebieg lekcji:

1. Powitanie i sprawdzenie obecności

2. Przypomnienie informacji z poprzedniej lekcji.

3. Podanie nowego tematu lekcji i jej celów.

4. Próba odpowiedzi na pytanie: Co to jest pamiętnik? ( definicja ze słownika j. polskiego).

5. Odczytanie przykładowych wpisów do pamiętnika(zał.nr1).

6. Wysłuchanie wiersza i ponowne odczytanie.

7. Wyszukanie odpowiedzi na pytania dotyczące adresata i odbiorcy wiersza(zał.nr2).

8. Wyszukiwanie środków poetyckich w wierszu.

9. Zapisanie notatki z lekcji w zeszytach.

10. Podsumowanie lekcji.

Zadanie domowe:

Nauczę się wiersza na pamięć.

Czas:

Jedna godzina lekcyjna.

Załącznik nr 1

Ucz się pilnie jak Mickiewicz w Wilnie,

A dojdziesz do celu, jak doszło już wielu.

Jestem mała myszka, cztery deko ważę

I do Twego pamiętnika po kryjomu włażę.

Leciał orzeł biały przez wysokie skały,

Kazał mi się wpisać w Twój pamiętnik mały.

Spalił się Kraków, spalił się Rzym,

Lecz nasza przyjaźń nie pójdzie w dym.

Załącznik nr 2

Pytania dla uczniów dotyczące nadawcy wiersza:

Gdzie jest w chwili pisania wiersza?

Gdzie się urodził i spędził dzieciństwo?

Od kogo nauczył się pisać wiersze?

Na co się skarżył?

Do czego tęskni?

Do czego porównuje ojczyznę?

O co prosi?

Pytania dla uczniów dotyczące adresata wiersza:

Jak się nazywa?

Jakie ma życzenie?

Czy jest to osoba dorosła, czy dziecko?

Dokąd jedzie?

Czy wróci do ojczyzny?