Dodaj publikację
Autor
Iwona Wais
Data publikacji
2016-11-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
123

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji budowa i funkcjonowanie układu szkieletowego gimnazjum.
 Pobierz (docx, 18,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII

Imię i nazwisko prowadzącego : Iwona Wais

Data : 01.02.2016

Typ szkoły : Gimnazjum

Klasa : II C ( integracyjna)

Miejsce lekcji: Pracownia biologiczna

Czas lekcji : 45 minut

CELE LEKCJI-uczeń:

omawia ogólną budowę układu ruchu

wymienia funkcje szkieletu

podaje przykłady kości długich , krótkich, płaskich ,różnokształtnych

omawia ogólną budowę układu szkieletowego

omawia budowę fizyczną i chemiczną kości

wskazuje na modelu i schematycznym rysunku szkielet osiowy, szkielet obręczy i szkielet kończyn

określa rolę składników chemicznych kości

METODY I TECHNIKI NAUCZANIA:

pogadanka, wykład, obserwacja, praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne

FORMY PRACY:

indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

podręcznik, karta pracy, rysunek szkieletu człowieka, literatura ,atlas anatomiczny,

model szkieletu człowieka, model kości

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca

Podanie tematu i celów lekcji

Podział uczniów na 4 grupy

Faza realizacyjna

Uczniowie wskazują na ruch jako najbardziej widoczny przejaw życia.

Uczniowie z pomocą nauczyciela dokonują podziału układu ruchu na część bierną

( układ szkieletowy) i cześć czynną ( układ mięśniowy)

Nauczyciel zapoznaje uczniów z rolą szkieletu. Uczniowie wykonują zadanie 1 w karcie pracy.

Uczniowie na podstawie materiałów zawartych na płycie multimedialnej

( Zagadnienie II. Aparat ruchu, ekran 1.Budowa szkieletu) rozpoznają na rysunku w atlasie anatomicznym szkielet osiowy, szkielet kończyn i obręczy , a następnie wykonują zadanie 2 w karcie pracy oraz wskazują te elementy na modelu szkieletu.

Nauczyciel dokonuje podziału kości ze względu na wielkość i kształt , dzieli uczniów na grupy. Uczniowie w grupach odszukują wiadomości o wymiarach , pełnionych funkcjach i przykładach kości ( na podstawie podręcznika, atlasu anatomicznego , literatury).

Grupa I-kości długie

Grupa II-kości krótkie

Grupa III-kości płaskie

Grupa IV-kości różnokształtne

Liderzy grup przedstawiają swoje informacje, uczniowie wykonują zadanie 3 w karcie pracy. Nauczyciel ocenia pracę grup.

Prowadzący lekcję wraz z uczniami omawia budowę fizyczna i chemiczną kości, prezentuje model kości oraz uruchamia płytę multimedialną (Zagadnienie II. Aparat ruchu, ekran 5.Tkanki budujące kość i ekran 6.Budowa wewnętrzna kości).Uczniowie wykonują zadanie 4 w karcie pracy.

Uczniowie proponują sposób umożliwiający usunięcie składników nieorganicznych z kości, aby sprawdzić jakie cechy nadają kościom, analiza doświadczenia ze strony 166 w podręczniku.

Faza podsumowująca

Nauczyciel wraz z uczniami podsumowuje i powtarza materiał poznany na lekcji

Wskazani uczniowie odczytują informacje zapisane na kartach pracy.

Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji

Uczniowie dokonują ewaluacji lekcji

PRACA DOMOWA

na podstawie dostępnych źródeł informacji podaj nazwę najdłuższej i najmniejszej kości człowieka

dla chętnych wykonanie doświadczenia obrazującego rolę składników mineralnych kości

Iwona Wais