Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2016-11-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
80

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z matematyki o temacie "W krainie rytmów – uważam, słucham i układam rytmy," przeprowadzony został w grupie 5-latków.
 Pobierz (docx, 124,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

12.10.2016 r.

Prowadząca: Paulina Ochal

Grupa wiekowa: 5-latki

Miejsce: Publiczne Przedszkole nr 2 „Pod Topolą” w Świdwinie

Temat: W krainie rytmów – uważam, słucham i układam rytmy.

Cele ogólne:

- poznanie zasad układania rytmu,

- wzbogacanie słownictwa,

- zachęcenie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych,

- skupienie uwagi na rytmach,

- kształtowanie przynależności do grupy,

- rozpoznawanie figur z mozaiki geometrycznej.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- zna figury geometryczne,

- kontynuuje rozpoczęty rytm,

- kształci logiczne myślenie,

- rozwija wyobraźnię,

- potrafi powtórzyć rytm,

- rozwija koordynację wzrokowo – ruchową,

- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt;

- odpowiada na pytania nauczyciela,

- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych.

Formy pracy:

- grupowa,

- indywidualna.

Metody pracy:

- słowna,

- oglądowa,

- czynna,

- integrująca,

- aktywizująca.

Pomoce dydaktyczne:

- piosenka do zabawy,

- tamburyno,

- karty z warzywami,

- karty pracy z warzywnym rytmem,

- szablony figur geometrycznych,

- mozaika geometryczna,

Przebieg zajęć:

Powitanie rozpoczynające zajęcia zabawą ruchową „Wesołe figury geometryczne”

Zadaniem dzieci jest umiejętne słuchanie poleceń – tyle ile razy nauczyciel uderzy tamburynem tyle razy dzieci wykonują wskazane ćwiczenie, natomiast przy włączonej muzyce biegają bez potrącenia innych osób.

Przypomnienie „Co to jest rytm i jak się go tworzy”:

- utrwalenie pojęcia rytm

- poznanie kolejności tworzenia rytmu

Wspólne próby układania warzywnego rytmu, który został rozpoczęty przez nauczyciela:

Kalafior – pomidor – brokuł – kalafior – pomidor – brokuł

Odzwierciedlenie/powtórzenie rytmu po nauczycielu w różny sposób:

- wyklaskiwanie rytmu,

- wytupanie rytmu,

np. 2 razy podskok – 3 klaśnięcia – 1 tupnięcie itp.

Karta pracy – dokończenie warzywnego rytmu według wzoru.

Każde dziecko dostaje kartę pracy na której jest rozpoczęty rytm z warzyw, a zadaniem dzieci jest dorysowanie warzyw w odpowiedniej kolejności tak aby powstał właściwy rytm.

„Burza mózgów” wymyślanie własnego rytmu z mozaiki geometrycznej. Nauczyciel najpierw prezentuje swój rytm na tablicy, a potem przekłada go na figury z mozaiki geometrycznej:

Koło – kwadrat – trójkąt – trójkąt – koło – kwadrat – trójkąt – trójkąt

Przedstawienie rytmu przez chętne osoby przed grupą.