Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
08.11.2016 r.
Prowadząca: Paulina Ochal
Grupa wiekowa: 5-latki
Miejsce: Publiczne Przedszkole nr 2 „Pod Topolą” w Świdwinie
Temat: Poznajemy zjawiska atmosferyczne.
Cele ogólne:
- wzbogacanie słownictwa
- utrwalenie nazw pór roku
- zachęcenie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych
- utrwalenie zjawisk atmosferycznych
- utrwalenie wiadomości na temat prawa/lewa strona
- kształtowanie poszanowania dla przyrody i uwrażliwianie na jej piękno
- kształtowanie przynależności do grupy
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozróżnia zjawiska atmosferyczne,
- umie rozpoznać porę roku,
- kształci logiczne myślenie,
- ćwiczy orientację i spostrzegawczość,
- rozwija wyobraźnię,
- rozwija koordynację wzrokowo – ruchową,
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
Metody pracy:
- integrująca,
- oglądowa,
- aktywizująca.
Pomoce dydaktyczne:
- piosenka „boogie woogie”
- karty z czterema porami roku
- nazwy pór roku
- karty ze zjawiskami atmosferycznymi
- zagadki „ruchowe”
- piosenka „kap, kap, kap …”
Przebieg zajęć:
Zabawa integracyjna „Powitanie”
Dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała (ręce, stopy, kolana, łokcie).
Rozmowa na temat obecnej pory roku oraz wymienianie i wskazywanie rysunków pozostałych pór.
Tablica podzielona jest na cztery części, na każdej części wiszą zasłonięte rysunki poszczególnych pór roku. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie co może kryć się pod białymi kartkami.
Taniec „boogie woogie” na rozciągnięcie mięśni oraz utrwalenie prawa/lewa strona.
Odkrywanie zasłoniętych na tablicy rysunków z porami roku oraz określenie czym różnią się te rysunki.
Przyporządkowanie porom roku kolorów
zielony wiosna, żółty – lato, czerwony – jesień, biały – zima.
Czytanie globalne nazw pór roku i umieszczenie ich w odpowiedniej części tablicy.
Nazywanie zjawisk atmosferycznych (deszcz, śnieg, wiatr, burza, szron, grad, mgła, itp.) i dopasowanie ich do odpowiedniej pory roku.
Zagadki ruchowe:
Rozpoznawanie przez dzieci w oparciu o gesty nauczyciela tematyki zagadek (opadające liście, zagrabianie, rzucanie śnieżkami, padający deszcz, wiatr itp).
Zabawa muzyczna z wykorzystaniem piosenki „Kap, kap, kap …”– wykonywanie czynności, które wymienione są w piosence.
Rączki robią klap, klap, klap,
Nóżki robią tup, tup, tup,
Tutaj swoją głowę mam,
A na brzuchu bam, bam, bam,
Buzia robi am, am, am,
Uszka słyszą tu I tam,
Tutaj swoją brodę mam,
A na nosie sobie gram.
Ćwiczenia ortofoniczne – dzieci naśladują odgłos padającego deszczu– kap, kap, kap i szumu wiatru – szszsz.