Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Sylwia Motak - Motyl
Instytucje powołane do ochrony praw dziecka
w Polsce i na świecie
Dziecko posiada szczególne prawa, gdyż nie potrafi samo o siebie zadbać. Potrzebuje do tego dorosłych. Dzieci ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną, społeczną i życiową mają mniej wolności niż dorośli i są częściej narażone na bagatelizowanie ich praw. Dlatego też ustanowiono dla nich prawo do szczególnej ochrony i opieki. Prawa te przede wszystkim odnoszą się do relacji państwo – dziecko, co oznacza obowiązki państwa w zakresie ochrony praw dzieci, polegające na gwarancjach ochrony przed krzywdzeniem dziecka i możliwościach dochodzenia praw równych wszystkim.
Zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na świecie, istnieje instytucja Rzecznika Praw Dziecka. Pomysł inicjatorów jej powołania był zapewne niezwykle chwalebny. Miała to być ważna instytucjonalna gwarancja ochrony ciężko doświadczonych przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją ze strony dorosłych, dzieci. W Polsce funkcjonuje on od 1997 roku i ma on rangę konstytucyjną.
Rzecznik przy wykonywaniu swoich uprawnień kieruje się dobrem dziecka oraz bierze pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina. Podejmuje on działania mające na celu zapewnienie dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości. Działa na rzecz ochrony praw dziecka, w szczególności:
• prawa do życia i ochrony zdrowia,
• prawa do wychowania w rodzinie,
• prawa do godziwych warunków socjalnych,
• prawa do nauki.
Rzecznik Praw Dziecka przedstawia właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oceny i wnioski zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony praw i dobra dziecka oraz usprawnienia trybu załatwiania spraw w tym zakresie. Może on również występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę innych aktów prawnych.
Ważną instytucją stojącą na straży praw najmłodszych jest Komitet Ochrony Praw Dziecka (KOPD) - polska organizacja pożytku publicznego, której celem jest obrona praw i interesów dzieci.
Komitet rozpoczął swoją działalność w 1981 roku. Był wtedy pierwszą tego typu organizacją w Europie Wschodniej. Obecnie na terenie Polski znajduje się 27 oddziałów terenowych, w których dzieci i ich rodziny mogą otrzymać profesjonalną pomoc.
Komitet Ochrony Praw Dziecka jest organizacją pozarządową, nie przynoszącą zysków. Działalność Komitetu jest apolityczna i ma charakter służby społecznej, chroniącej dziecko przed krzywdą i naruszaniem jego podstawowych praw i interesów. Misją KOPD jest ochrona praw i interesów dziecka. Głównym celem KOPD jest pomoc dziecku krzywdzonemu i jego rodzinie. Oferta KOPD adresowana jest do rodzin i w szerokim zakresie do dzieci - ofiar przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz zaniedbań i niewłaściwej opieki.
Dla realizacji ochrony dziecka ...