Dodaj publikację
Autor
Marzena Kamińska
Data publikacji
2016-12-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
119

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Zajęcia inspirowane piosenką Majki Jeżowskiej „Marzenia się spełniają” w odniesieniu do wiersza "Marzenia” Joanny Kulmowej. Pracowałam z uczniami wykorzystując m.in. metodę pokera kryterialnego i gwiazdy rozwiązań.
 Pobierz (docx, 25,1 KB)

Podgląd treści

Marzena Kamińska

język polski

data lekcji: 22.10.2015

klasa: IVa

Temat lekcji: Czy w szkole możemy spełniać marzenia?

Cele kształcenia- wymagania ogólne.

I Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

Uczeń rozwija sprawność (…) rozumienia znaczeń dosłownych i prostych znaczeń przenośnych; zdobywa świadomość języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji.

II Analiza i interpretacja tekstów kultury.

Uczeń poznaje teksty kultury odpowiednie do stopnia rozwoju emocjonalnego i intelektualnego; uczy się je odbierać świadomie i refleksyjnie; kształtuje świadomość istnienia w tekście znaczeń ukrytych.

Treści nauczania – wymagania szczegółowe.

Uczeń

I.1.7. wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio (ukryte);

I.1.8. rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi;

I.1.9. wyciąga wnioski wynikające z przesłanek zawartych w tekście.

Uczeń:

II.1.2. konfrontuje sytuację bohaterów z własnymi doświadczeniami;

II.1.3. wyraża swój stosunek do postaci;

II.3.1.odbiera teksty kultury na poziomie dosłownym i przenośnym.

Zalecane warunki i sposoby realizacji.

Rozwijanie w uczniu ciekawości świata.

Motywowanie ucznia do aktywnego poznawania rzeczywistości.

Rozwijanie słownictwa z różnych kręgów tematycznych.

Przyjazne towarzyszenie uczniowi w budowaniu spójnej wizji świata i uporządkowanego systemu wartości.

Formy pracy:

- praca w grupach,

- praca w parach.

Metody:

poker kryterialny,

gwiazda rozwiązań,

sygnalizacja świetlna,

elementy dramy,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

- piosenka Majki Jeżowskiej „Marzenia się spełniają”,

- plansze dydaktyczne,

- tekst wiersza „Marzenia” Joanny Kulmowej,

- karty pracy z zadaniami do wyboru.

Konstrukcja lekcji

W odniesieniu do najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej (umiejętności pracy zespołowej, uczenia się od siebie, indywidualizacji, myślenia matematycznego, oceniania kształtującego).

Przebieg lekcji:

DZIAŁANIA NAUCZYCIELA

DZIAŁANIA UCZNIÓW

Powitanie.

Sprawdzenie obecności.

Nauczyciel włącza piosenkę Majki Jeżowskiej „Marzenia się spełniają”.

Ustalenie celu lekcji:

Jak myślicie, o czym będziemy dzisiaj rozmawiać?

Nauczyciel precyzuje cel:

Będziemy rozmawiać o waszych marzeniach i będziemy zastanawiać się wspólnie, czy możemy je zrealizować w szkole.

Zapis tematu lekcji:

Czy w szkole możemy spełniać marzenia?

Nauczyciel rozdaje chmurki, na których uczniowie wpisują swoje marzenia.

Nauczyciel dzieli klasę na grupy według kolorów chmurek.

Nauczyciel wyjaśnia, na czym będzie polegała praca :

Etap I - metoda poker kryterialny.

Etap II – gwiazda rozwiązań.

Nauczyciel ogólnie przedstawia wynik prac.

Nauczyciel pyta, kim może być osoba mówiąca w wierszu.

Nauczyciel prowokuje głosowanie. Stawia pytanie z tematu lekcji.

Rozdanie kart pracy z zadaniami do wyboru dot. tekstu wiersza.

Zakończenie lekcji.

Nauczyciel ponownie włącza piosenkę Majki Jeżowskiej, ale w innym wykonaniu i rozdaje tekst dzieciom.

Pożegnanie.

Powitanie.

Uczniowie słuchają piosenki i oglądają teledysk.

Uczniowie wskazują ...