Dodaj publikację
Autor
Ewa Drabik
Data publikacji
2016-12-30
Średnia ocena
3,00
Pobrań
169

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI szkoły podstawowej.
 Pobierz (pdf, 444,3 KB)

Komentarze

bozienka, 2017-01-07, ocena:

Dziękuję, fajny pomysł wykorzystam z małymi przeróbkami.

Podgląd treści

Ewa Drabik

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI szkoły podstawowej

Temat: Bułka z masłem czy twardy orzech do zgryzienia? Sztafeta frazeologiczna.

Cele lekcji:

wzbogacanie zasobu słownictwa uczniów;
uświadomienie uczniom roli frazeologii z komunikacji międzyludzkiej;
kształcenie umiejętności poprawnego stosowania związków frazeologicznych i ich rozumienia;
uświadomienie uczniom konieczności uważnego formułowania wypowiedzi ustnych

i pisemnych w celu unikania błędów językowych i ortograficznych.

Uczeń:

wie, czym jest frazeologizm;

rozumie znaczenie związków frazeologicznych, stosuje frazeologizmy w wypowiedziach
ustnych i pisemnych;
rozpoznaje i poprawia błędy frazeologiczne;
redaguje rady pomagające uniknąć błędów frazeologicznych;


właściwie stosuje poznane zasady ortografii i interpunkcji;
doskonali umiejętność korzystania ze słownika frazeologicznego i ortograficznego;
wyszukuje w słownikach potrzebne informacje i wykorzystuje je w praktyce;

czyta tekst ze zrozumieniem;
ćwiczy funkcje wzrokowe i słuchowe;
ćwiczy koncentrację uwagi i pamięć;



współpracuje z kolegą;
planuje i organizuje pracę w grupie;
współpracuje w grupie.

Formy pracy:

indywidualna;


w parach;
w grupach.

Metody i techniki kształcenia:

rozmowa kierowana;


praca z tekstem;
pogadanka;
aktywne czytanie;
wypełnianie kart pracy;

scenki dramatyczne;
„sztafeta frazeologiczna” (dyktando „biegane”).

Środki dydaktyczne:

komputer, rzutnik multimedialny;
prezentacja PowerPoint;
karty pracy dla ucznia i grupy (załączniki);

słowniki frazeologiczne i ortograficzne;

różnorodny zestaw zadań dla uczniów;
tekst Mój kolega Feluś;


dwie kartki z tekstem dyktanda (załącznik);

kartki, pióra, czerwone długopisy.

tekst instrukcji pracy w grupie (załącznik);


Czas: 45 minut

Przebieg lekcji

Część wstępna - przełamanie onieśmielenia:

1. Zabawne powitanie (załącznik 1).
2. Nauczyciel ustala z uczniami zasady pracy na lekcji (slajd). Uczniowie odczytują je i wyjaśniają

(załącznik 2).

3. Nauczyciel podaje główne cele lekcji.

Część główna:

1. Pogadanka:

Czy język polski jest bogaty w związki frazeologiczne? Dlaczego trzeba się nauczyć ich znaczeń?
Wprowadzenie pojęcia stałego związku frazeologicznego (idiomu).

2. Prezentacja slajdów (2-11) z plastycznymi konkretyzacjami frazeologizmów. Po odgadnięciu

zwrotów i wyrażeń uczniowie zapisują je w odpowiednim miejscu tabeli obok podanych
znaczeń (zad. 1 – karta pracy).

3. Kilkoro uczniów prezentuje dwie scenki dramatyczne, przygotowane na podstawie historyjek
z książek G. Kasdepkego Co to znaczy…Uczniowie poznają nowe frazeologizmy i ich znaczenia.

4. Praca w parach – „frazeologiczne Zoo” (zad. 2 – karta pracy, slajd 12)).

W miejsce luk w zdaniach uczniowie wpisują brakujące wyrazy - nazwy zwierząt,
których wizerunki widzą na ekranie.

5. Sprawdzenie zadania.
6. Zapoznanie uczniów z ciekawostką: skąd wzięło się powiedzenie „lwia część”?
7. W zależności od tempa pracy uczniów nauczyciel prosi o wykonanie różnorodnych zadań

(slajdy 13-17): wskaż frazeologizmy o sensie bliskoznacznym i przeciwstawnym, wybierz te,
które mówią o strachu, zmęczeniu, ucieczce, niechęci do pracy oraz te, które ...