Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć muzyczno-ruchowych dla grupy 6-latków
pt. „Szalikowe szaleństwa”
Cel zajęć: odreagowanie i wyciszenie.
Temat: Szalikowe szaleństwa.
Czas trwania: 40 minut
Cele zajęć:
▪ kształcenie umiejętności wypowiadania się na forum grupy,
▪ pobudzenie wyobraźni,
▪ integracja,
▪ odreagowanie,
▪ zabawa,
▪ uwrażliwienie na muzykę,
Pomoce:
▪ sprzęt audio, nagrania,
▪ szaliki,
▪ instrument perkusyjny (np. tamburyn), pianino*.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Dzieci witają się piosenką:
”Witam was, witam was,
zaczynamy, już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
raz, dwa trzy”
2. Rozmowa kierowana nt. dobiegającej końca zimy.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Czy ktoś ma dosyć zimy, jeśli tak, dlaczego?”. Dzieci wymieniają powody, nauczyciel w razie potrzeby uzupełnia listę pomysłów.
3. Zabawa muzyczno-ruchowa.
Słysząc spokojną muzykę dzieci spacerują po sali ciągnąc za sobą szalik, kiedy pojawia się energiczny akompaniament – wymachują szalikami w dowolny sposób. Tremolo na instrumencie (pianinie, tamburynie lub innym instrumencie) oznacza, że dzieci podrzucają swoje szaliki do góry i usiłują złapać. Przerwa w muzyce jest sygnałem do odpoczynku – dzieci kładą się na podłodze podkładając pod głowę szalik.
4. „Słońce”.
Dzieci wspólnie układają z szalików słońce. Nauczyciel zwraca uwagę, by miało odpowiedni kształt, promyki; nadzoruje współpracę.
Po zakończonej zabawie każde dziecko wymawia słowo słońce w dowolny sposób. W razie potrzeby nauczyciel sugeruje sposób wypowiedzi wydając odpowiednie polecenia (powiedz tak, jakbyś był zdziwiony, ucieszony, ze złością, spokojnie, z zaciśniętymi ustami, szybko, wolno itp.)
5. Taniec z szalikami.
Dzieci, wraz z szalikami, w dowolny sposób tańczą do muzyki N. Kazantzakisa („Grek Zorba”).
6. Ćwiczenie wrażliwości zmysłu dotyku.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wydaje polecenie, aby każde dziecko powiedziało coś o swoim szaliku (np.: jest wełniany, jest w paski, jest długi, lekki, ciepły, przyjemny, ładnie pachnie itd.).
Na zakończenie ćwiczenia dzieci kładą wszystkie szaliki razem, po czym kolejno, z plątaniny szalików, z zamkniętymi oczami (kierując się dotykiem) – próbują wyciągnąć swój**.
7. „Ciuciubabka”.
Jedno z dzieci ma przewiązane szalikiem oczy. Pozostałe chodzą wokół „ciuciubabki” wydając raz po raz odgłosy dla ułatwienia ćwiczenia. Gdy dziecko zostaje złapane następuje zmiana.
8. Zakończenie.
Dzieci żegnają się piosenką:
„Do widzenia dzieci, do widzenia,
do miłego, do miłego zobaczenia.
Do widzenia pani, do widzenia,
do miłego, do miłego zobaczenia”.
*Muzyka grana na żywo może zostać zastąpiona nagraniem audio.
**W przypadku większej liczby dzieci można podzielić je na grupy np. 5-6-osobowe.