Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć muzyczno-ruchowych dla dzieci przedszkolnych
pt. „Wiosna”
Cel zajęć: zaprezentowanie rodzicom form i metod pracy z dziećmi w czasie zajęć w przedszkolu.
Temat: Wiosna
Uczestnicy: dzieci przedszkolne z różnych grup wiekowych (3-, 4- i 5-latki), rodzice (obserwujący).
Czas trwania: 30 minut
Cele zajęć:
▪ kształcenie umiejętności wypowiadania się na forum grupy,
▪ pobudzenie wyobraźni,
▪ integracja dzieci z różnych grup przedszkolnych,
▪ odreagowanie,
▪ aktywizacja,
▪ zabawa,
▪ uwrażliwienie na muzykę,
▪ poprawa nastroju,
▪ relaks.
Pomoce:
▪ sprzęt audio, nagrania,
▪ instrument (pianino),
▪ papierowe, kolorowe kwiaty,
▪ świeży tulipan.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Dzieci witają się piosenką:
”Witam was, witam was,
zaczynamy, już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
raz, dwa trzy”
Nauczyciel śpiewa z akompaniamentem pianina zapytanie:
„Czy jest dziś /imię dziecka/ z nami?”
Wywołane dziecko odpowiada – śpiewając: „Tak, jestem dzisiaj z Wami.”
Wszystkie dzieci śpiewają: „Tak /imię dziecka/ jest dziś z nami, witajmy go brawami.”
Wszystkie dzieci klaszczą.
2. Rozmowa kierowana nt. wiosny.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Jaka jest pora roku?” a następnie pyta jakie są oznaki wiosny. Dzieci wymieniają swoje spostrzeżenia. Nauczyciel pokazuje dzieciom tulipana, wręcza go wybranemu dziecku, które wymienia jedną jego cechę a następnie przekazuje kwiatka kolejnej osobie i wówczas kolejne dziecko wypowiada się nt. kwiatka.
Nauczyciel zadaje pytanie dzieciom: „Co jest potrzebne, by kwiaty rosły”. Kiedy dzieci wymienią wszystkie czynniki zwraca uwagę na zapylanie kwiatów przez owady.
3. Zabawa muzyczno-ruchowa.
Nauczyciel przykleja w kilku miejscach na podłodze kolorowe kwiaty z papieru. Dzieli dzieci na dwie grupy: pszczółki i bąki. „Owady” mają za zadanie „fruwać” przy akompaniamencie muzyki. Gdy muzyka cichnie zatrzymują się przy wybranym kwiatku („zapylają”). Na dany sygnał (tremolo w górnym rejestrze pianina) pszczółki uciekają przed deszczem – chowają się w rogu sali, tremolo w dolnym rejestrze instrumentu oznacza, że bąki uciekają przed deszczem.
4. Rozpoznawanie odgłosów.
Dzieci siadają w kole. Dzieci mają za zadanie rozpoznać nagrane odgłosy i powiedzieć, czy pojawiają się one wiosną czy o innej porze roku. Są to:
1. klekot bociana,
2. rechotanie żab,
3. bzyczenie komara,
4. szum owadów,
5. odgłos wichury,
6. śpiew skowronka,
7. odgłos burzy.
5. Zabawa z chustą Klanza.
Dzieci trzymają chustę za uchwyty. Mają za zadanie poruszać materiałem – przy akompaniamencie spokojnym – delikatnie, przy energicznej, głośnej muzyce – odpowiednio mocno i szybko.
6. Relaksacja.
Nauczyciel sugeruje rodzicom, by usiedli na podłodze wraz z dziećmi i aby każdy rodzic objął swoją pociechę. W tej pozycji dzieci wraz z rodzicami słuchają …