Dodaj publikację
Autor
TERESA RUTKOWSKA - WOJCIECHOWSKA, MONIKA DREGER
Data publikacji
2017-01-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
94

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych w internacie dla dzieci niesłyszących "Grzeczność na co dzień".
 Pobierz (pdf, 146,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć świetlicowych

w internacie dla dzieci niesłyszących

Grzeczność na co dzień

Temat: Utrwalamy zwroty grzecznościowe

Miejsce prowadzenia zajęć: Świetlica grupy w internacie

Uczestnicy: Uczniowie niesłyszący z klasy II, IV, VI

Czas trwania 60 – 90 min.

Cel główny:

- propagowanie wzorców kulturalnego zachowania się

Cele operacyjne:

Wychowanek:

- używa zwrotów grzecznościowych,
- potrafi odpowiednio zachowywać się w różnych sytuacjach
- potrafi współpracować w zespole,
- umiejętnie komunikuje się z innymi,
- zna pojęcia: kultura osobista, dobre maniery,
- przestrzega normy i zasady społeczne

Metody pracy:

- pogadanka
- zadaniowa, sytuacyjna
- praktycznego działania
- słowna wspomagana językiem migowym

Formy:
- zbiorowa
- grupowa

Środki dydaktyczne:
- kartki papieru A4 białe i kolorowe
- klej

- nożyczki
- treść wiersza pt. „Zwroty grzecznościowe”
- tablica szkolna
- domino wykonane we własnym zakresie
- karty pacy
- etykietki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przywitanie uczestników i zaproszenie ich do wspólnych zajęć.

2. Zapoznanie z tematem i celami zajęć.

3. Zabawa integracyjna.
Przy muzyce wszyscy uczestnicy chodzą po świetlicy. Gdy muzyka ucichnie
uczestnicy podają sobie rękę, wymawiając słowa powitania. Powtarzają zabawę
cztery razy, za każdym razem witając się z inną osobą i mówią inne słowa
powitania.
* dzień dobry
* witam cię
* cześć
* dobry wieczór

4. Zaproszenie do wysłuchania wiersza pt.”Zwroty grzecznościowe”
Treść wiersza napisana jest na dużym arkuszu papieru i wyeksponowana, by
wszyscy mogli tekst widzieć.
Po zakończeniu czytania, nauczycielka pyta, czy wszystko jest zrozumiałe?

5. Wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów, zapisywanie ich na tablicy szkolnej.

6. Jeśli jest potrzeba - czytanie kolejny raz wiersza z jednoczesnym jego przekazem
w języku migowym.

7. Wypisywanie na tablicy szkolnej zwrotów grzecznościowych zawartych w
wierszu – wyklaskiwanie sylab.

8. Wykonanie wspólnej pracy pt. „ Drzewko dobrych manier”
Na dużym arkuszu papieru dzieci przyklejają wcześniej przygotowane przez
nauczycielkę: pień drzewa (w kolorze brązowym) i koronę drzewa (w kolorze
zielonym).
Spośród listków z różnymi napisami wyszukują te, na których są zwroty
grzecznościowe. Przyklejają je na koronie drzewa.
Nad wykonaną pracą przyklejają etykietkę z napisem „Drzewko dobrych manier|”.
Pod drzewkiem etykietka z napisem. Pracę wykonała grupa III.

9. Gra w domino tematyczne.
Uczestnicy podzieleni są na zespoły, układają domina (wykonane we własnym
zakresie przez prowadzącego zajęcia).

10. Utrwalanie zwrotów grzecznościowych – wypełnianie kart pracy.

* każde dziecko otrzymuje kartę pracy,
* samodzielnie wykonuje polecenia zawarte w karcie,
* jeśli zachodzi potrzeba, nauczyciel pomaga.

11. Zakończenie zajęć.
* Wywieszenie pracy „Drzewko dobrych manier” na tablicy
przed świetlicą.

* Sprzężenie zwrotne.
- dzieci wypowiadają się co im się podobało, co im sprawiało trudność.

* Podziękowanie za wspólną zabawę i pracę.

Scenariusz opracowały:
* Teresa Rutkowska – Wojciechowska nauczyciel – wychowawca w internacie SOSW
dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie

* Monika Dreger ...