Dodaj publikację
Autor
Klaudia Świderska
Data publikacji
2017-02-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
118

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych poświęcony darom jesieni.
 Pobierz (docx, 125,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć świetlicowych „Zapasy i przetwory - wykorzystanie darów jesieni”

Cele ogólne:

• poznawanie sposobów przetwarzania i przechowywania przez człowieka darów pochodzących ze środowiska przyrodniczego

• kształtowanie nawyku poprawnego wypowiadania się w mowie,

• doskonalenie umiejętności czytania,

• utrwalanie umiejętności orientacji w przestrzeni,

• rozwijanie umiejętności plastycznych oraz wyobraźni

Cele szczegółowe - dziecko:

• zna sposoby przetwarzania i przechowywania przez człowieka darów pochodzących ze środowiska przyrodniczego,

• odpowiada na pytania dotyczące treści wysłuchanego utworu,

• czyta etykietki słoików,

• potrafi określić położenie danego słoika na półce,

• tworzy kompozycje owocową lub warzywną w słoiku

Metody:

słowna

oglądowa

czynna

Formy:

zbiorowa

grupowa

indywidualna

Środki dydaktyczne:

wiersz M. Kownackiej „W spiżarni”, karteczki samoprzylepne z nazwami warzyw i owoców, karta pracy „Babcine przetwory”, szablon słoja, białe kartki A4, kredki, klej, nożyczki, kolorowy papier

Przebieg zajęć:

1. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza M. Kownackiej pt.„W spiżarni”.

W spiżarni na półkach zapasów bez liku,

Są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku.

I cebula w wiankach, grzybki suszone,

Są główki kapusty, ogórki kwaszone.

A gdy będzie w zimie tęgi mróz na dworze,

Zapachnie nam lato, gdy słoik otworzę.

2.Wyjaśnienie pojęć:

spiżarnia, zapasów bez liku, cebula w wiankach, tęgi mróz

3.Udzielanie odpowiedzi na pytania:

Z czego robimy zapasy na zimę?

Jakie zapasy przygotowujemy na zimę?

Gdzie przechowuje się zapasy?

Dlaczego ludzie robią zapasy na zimę?

4. „Jakim jestem darem jesieni?” – zabawa w skojarzenia

Nauczyciel przykleja dzieciom na czołach karteczki z nazwami warzyw lub owoców. Każde dziecko ma za zadanie dowiedzieć się jakim darem jesieni jest, na podstawie tego co mówią o nim inne dzieci np. MARCHEWKA – jesteś czerwona, podłużna, i słodka.

5. „Sałatka owocowo” – zabawa ruchowa

Dzieci odliczają kolejno od 1 do 3 a nauczyciel przypisuje każdemu numerkowi jakiś owoc np. 1 - gruszka, 2 - jabłko, 4 - śliwka. Osoba prowadząca staje na środku kręgu i wymienia jakiś owoc np. jabłko, wtedy dzieci, które wcieliły się w rolę jabłek, wstają i zamieniają się miejscami. Osoba prowadząca ma, w tym czasie, za zadanie zająć wolne miejsce. Jeśli jej się uda, osoba bez miejsca staje na środku. Jeśli pada hasło „sałatka owocowa” wszyscy w dowolny sposób zamieniają się miejscami.

6.”Znajdź odpowiedni rym” - zabawa słowna polegająca na wyszukiwaniu odpowiedniego rymu do wiersza.

Dla całej rodziny na zimowe czasy w spiżarni na półkach stoją…(zapasy)

Już w piwnicy są ziemniaki i kapusta i …(buraki)

Są kompoty truskawkowe i jabłuszka…(kolorowe)

Sześć słoików konfitury i prawdziwków cztery… (sznury)

W beczce wielkiej jest kapusta, co wykrzywia kwasem…(usta)

Kiszone są też ogórki, co ...