Dodaj publikację
Autor
Anna Zdolska
Data publikacji
2017-02-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji „System bankowy” dla uczniów Zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej z przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”.
 Pobierz (docx, 111,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji z podstaw przedsiębiorczości

Data:

Czas trwania 45 minut

Klasa II ZSZ

Prowadząca :

Dział: Podstawy gospodarki rynkowej

Temat: System bankowy

Cel ogólny:

- poznanie systemu bankowego

Cele operacyjne:

Uczeń wie, pamięta:

- definiuje pojęcia: NBP, system bankowy, KNF

- wymienia funkcje Narodowego Banku Polskiego (NBP)

- wymienia funkcje banków komercyjnych

Uczeń rozumie:

- dostrzega różnice między bankami komercyjnymi a parabankami

- dostrzega różnice między bankami komercyjnymi a bankiem centralnym

- rozumie co oznacza działalność depozytowa, kredytowa i usługi operacyjne

Uczeń potrafi:

- wymienić jakie banki i instytucje bankowe działają w Polsce

- uświadamia sobie, jakie produkty bankowe oferują nam banki

Cele wychowawcze:

- rozwijanie umiejętności komunikowania się

- kształcenie logicznego myślenia

- kształtowanie postawy kreatywnej.

Metody pracy:

mini wykład

rozmowa kierowana

praca z tekstem

ćwiczenia

Formy pracy:

praca z całą klasą

indywidualna

zindywidualizowana

Środki dydaktyczne:

podręcznik: Podstawy przedsiębiorczości ,, Ciekawi świata”, Piotr Krzyszczyk

rzutnik multimedialny do prezentacji slajdów

laptop

schematy

karty pracy

ulotki z banku

Przebieg zajęć

Faza zajęć

Zagadnienia

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Metody pracy

Wstępna

Sprawy organizacyjne.

Wprowadzenie do tematu lekcji.

Sprawdza listę obecności.

wprowadza to tematu zajęć zadając pytania:

- Kto z Was był w banku?

-Jaką sprawę można załatwić w banku?

kontroluje i koryguje poprawność wypowiedzi uczniów

zapoznaje z tematem i celami lekcji.

słuchają pytań nauczyciela i udzielają odpowiedzi

rozmowa kierowana

Główna

Bank centralny (NBP)

Funkcje banku centralnego

System bankowy

Banki komercyjne - funkcje

wprowadza nowe pojęcie - bank centralny. W Polsce bank centralny to NBP (Narodowy Bank Polski)

prosi uczniów o przeczy-tanie z podręcznika 3 głównych funkcji banku.

prosi o przepisanie notatki z prezentacji nt banku centralnego

prosi o przeczytanie z prezentacji poszczególnych funkcji banku centralnego

prosi o wypełnienie karty pracy (Załącznik nr 1)

prosi uczniów o przeczytanie w podręczniku - definicji ,,System bankowy”

omawia nowe pojęcie -Banki komercyjne?

prosi aby uczniowie analizując tekst wymienili funkcje banku komercyj-nego

uzupełnia informacje zadając pytania: Co to jest kredyt?

Czy wszyscy mogą wziąć kredyt?

prosi o przepisanie do zeszytu notatki z prezentacji na temat banków komercyjnych

omawia banki spółdzielcze

i cel spółdzielczych kas oszczędnościowo-rozliczeniowo-kredytowych (parabanki)

omawia rolę Komisji Nadzoru Finansowego

prosi o przepisanie notatki nt banków Spółdzielczych i parabanków oraz KNF

prosi o przeczytanie jakie są produkty bankowe?

prosi o wypełnienie karty pracy (Załącznik nr 2) -Wpisz produkty bankowe

słuchają krótkiego wykładu nauczyciela

czytają z podręcznika 3 funkcje banku

przepisują do zeszytu notatkę z prezentacji

czytają funkcje banku centralnego

wypełniają karty pracy (Załącznik nr 1)

czytają z podręcznika definicje ,,System bankowy”.

słuchają wypowiedzi na temat –banków komercyjnych?

wymieniają funkcje banku komercyjnego

odpowiadają na zadane ...