Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2017-02-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
67

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej "ŁĄCZYMY ZBIORY Z ODPOWIEDNIĄ CYFRĄ - KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI POPRAWNEGO PRZELICZANIA", zajęcia odbywały się w grupie 5-latków "Smerfy".
 Pobierz (pdf, 236,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

PROWADZĄCA: PAULINA OCHAL

GRUPA: V „SMERFY”

MIEJSCE: PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 2 „POD TOPOLĄ” W ŚWIDWINIE

TEMAT: ŁĄCZYMY ZBIORY Z ODPOWIEDNIĄ CYFRĄ - KSZTAŁTOWANIE

UMIEJĘTNOŚCI POPRAWNEGO PRZELICZANIA.

CELE OGÓLNE:

• kojarzenie liczby elementów ze znakiem graficznym liczby

• kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• przelicza przedmioty podając ich odpowiednią liczbę

• umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu

dostępnym

• wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce

• porównuje liczebność zbiorów, używając określeń: tyle samo, więcej, mniej

• kształtowanie umiejętności podania liczby przeliczonych przedmiotów

• współpracuje z całą grupą

• posługuje się określeniami: tyle samo, więcej o, mniej o – określa liczbę we

wskazanym zbiorze

• odzwierciedlenie cyfry na palcach


METODY:

• podająca – pogadanka

• problemowa – samodzielne dochodzenie do wiedzy; burza mózgów

• praktyczna – wykorzystanie posiadanej przez siebie wiedzy

FORMY:

• grupowa

• indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

– kartoniki z cyframi,

– karty z bałwankami

– karty pracy

– hula-hop

PRZEBIEG:

1. Poznanie pojęcia „Zbiór”:

jest to ilość elementów, którą tworzy się według cech jakościowych czyli według

podanego jakiegoś warunku, który trzeba spełnić np. według koloru, kształtu,

wielkości, czy też obrazka na karcie.

2. Zabawa matematyczna „Wygląd cyfr”:

a) nauczycielka pokazuje dzieciom kartoniki z cyframi, prosi by je nazwały

b) następnie podnosi do góry kartonik z cyfrą, a zadaniem dzieci jest wskazanie

odpowiedniej cyfry na palcach

np. cyfra 4 – dzieci pokazują 4 palce

cyfra 8 – dzieci pokazują 8 palców

cyfra 1 – dzieci pokazują 1 palec

3. Zabawa matematyczna „Bałwanki” - kształtowanie umiejętności podania liczby

przeliczonych przedmiotów oraz porównuje liczebność zbiorów, używając określeń:

tyle samo, więcej, mniej.

4. Zabawa matematyczna „Bałwankowe rodziny”:

a) połóż 4 bałwanki w pierwszym zbiorze, a w drugim zbiorze połóż 3 bałwanki

– w którym zbiorze jest mniej, a w którym więcej bałwanków ?

b) w pierwszym zbiorze połóż 5 bałwanków, a w drugim połóż o 2 bałwany mniej – ile

będzie bałwanów w 2gim zbiorze?

c) odejmij z pierwszego zbioru tyle bałwanów aby było ich w dwóch zbiorach po tyle

samo

d) ile trzeba dołożyć bałwanów aby w dwóch zbiorach było ich po 6?