Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2017-02-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przeprowadzony w grupie 5-latków "Smerfy".
 Pobierz (docx, 18,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DATA: 28.02.2017 r.

PROWADZĄCA: PAULINA OCHAL

MIEJSCE: PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 2 „POD TOPOLĄ” W ŚWIDWINIE

GRUPA: SMERFY 5-LATKI

TEMAT: JEDEN Z NASZYCH SĄSIADÓW – NIEMCY.

CELE OGÓLNE:

- utrwalenie wiedzy na temat kraju Unii Europejskiej,

- poznanie świątecznych tradycji Niemiec,

- zapoznanie się z charakterystycznymi miejscami w Niemczech.

CELE SZCZEGÓŁOWE

DZIECKO:

- wita się w języku niemieckim,

- zna charakterystyczne miejsca,

- zna tradycje świąteczne,

- uczestniczy w zabawach ruchowych,

- poszerza wiedzę na temat kraju Unii Europejskiej.

METODY:

- oglądowe,

- słowne,

- czynne.

FORMY:

- indywidualna,

- zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- ilustracje charakterystycznych miejsc w Niemczech,

- historie tradycji Niemieckich,

- zdjęcie charakterystycznego stroju,

- opis świątecznych tradycji,

- nagranie w języku niemieckim,

- karty z wyrazami po niemiecku – dzień dobry, do widzenia, kocham cię.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie się nauczycielki z dziećmi w języku niemieckim

Guten Tag, herzlich willkommen – dzień dobry, serdecznie witamy.

Dzieci powtarzają za nauczycielem po jednym wyrazie, a potem powtarzają całość.

Zabawa ruchowa „Guten Tag!”

Dzieci biegają, a na wcześniej ustalony sygnał dzieci witają się w języku niemieckim poprzez podanie sobie ręki.

Pogadanka na temat poznawanego kraju jakim są Niemcy, oglądanie ilustracji:

poznanie charakterystycznych miejsc występujących w Niemczech:

Raichstag – miejsce gdzie urzęduje niemiecki rząd,

Brama Brandenburska,

Katedra Berlińska,

Stadion Olimpijski w Berlinie,

Bebelplatz – rynek,

Katedra Niemiecka,

Stara Galeria Narodowa,

Dworzec Kolejowy,

poznanie tradycji Niemieckim – jedzenie:

białe kiełbaski z sokiem,

tarta z kiełbasą i boczkiem,

niemieckie słodycze (haribo, milka, hanuta),

sałatka ziemniaczana,

zupa ziemniaczana,

poznanie charakterystycznych przedmiotów,

poznanie stroju niemieckiego,

poznanie tradycji świątecznych (Boże Narodzenie, Święty Mikołaj, Wielkanoc).

„Wysłuchaj i powtórz” ćwiczenie językowe związana z językiem niemieckim.

Dzieci słuchają nagrania w języku niemiecki i słówka, które udało się zapamiętać przedstawiają słownie przed grupą.

Zabawa ruchowa „Niemieckie samochody”:

Dzieci dostają obręcze jako kierownice, udając auta jeżdżą po dywanie, na hasło STOP auta zatrzymują się, w tym czasie pani podnosi obrazek z marką samochodu, a dzieci odgadują jakie to auto.

(mercedes, audi, wolkswagen, bmw, porsche, opel)

Nauka niemieckich słówek:

- dzień dobry – Guten Tag,

- do widzenia - auf Wiedersehen,

- Ich liebe dich – kocham cię,

- bon appetit – smacznego,

- dank – dziękuje.

Pożegnanie w języku niemieckiem – auf Wiedersehen.